Uluslararası şirketlerin afet zamanlarında kurumsal sosyal sorumluluk rolü: ETİ Gıda örneği
The corporate social responsibility role of international companies in disaster periods: The case of ETİ Food
  1. Tez No: 926218
  2. Yazar: MERVE ÖZSAÇMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), işletmelerin sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerini değerlendirip, olumsuz etkileri azaltma çabalarını ifade etmektedir. Son yıllarda, doğal afetlerin artışı, uluslararası işletmelerin afet yardımı ve rehabilitasyonundaki rolünü önemli ölçüde artırmıştır. Afetlerin küresel etkisi, KSS ile afet yönetimi arasındaki ilişkiyi, özellikle hazırlık, acil durum yönetimi, iyileşme ve yeniden yapılanma süreçleri açısından kritik hale getirmiştir. Afet yönetimi ile toplumsal sorumluluğun entegrasyonu, KSS'yi daha kapsamlı bir perspektiften ele almayı gerektirmektedir. Bu çalışmada, kurumsal sosyal sorumluluk ve afet süreçleri vaka analizi yöntemiyle ele alınmış, ETİ Gıda'nın afet dönemlerinde akut gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirdiği Afet Bisküvisi, kamuya açık kaynaklar ve şirket yetkilileriyle yapılan görüşmeler ışığında incelenmiştir. Araştırma bulguları, afet dönemlerinde gerçekleştirilen KSS faaliyetlerinin toplumsal dayanışmayı güçlendirerek sosyal yaraların hızla sarılmasına katkı sağladığını, şirketlerin topluma olan bağlılıklarını ve itibarlarını pekiştirdiğini, bu faaliyetlerin yalnızca insani yardımla sınırlı kalmayıp, şirketlerin temel iş stratejilerine entegre edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) refers to the efforts of businesses to evaluate their social, economic, and environmental impacts and mitigate negative effects. In recent years, the increase in natural disasters has significantly enhanced the role of international businesses in disaster relief and rehabilitation. The global impact of disasters has made the relationship between CSR and disaster management, particularly in terms of preparedness, emergency management, recovery, and reconstruction, critical. The integration of disaster management with social responsibility requires viewing CSR from a broader perspective. This study examines corporate social responsibility and disaster processes through a case analysis method, focusing on ETİ Gıda's development of the Disaster Biscuit to meet acute food needs during disaster periods, using publicly available resources and in-depth interviews with company officials. The research findings indicate that CSR activities during disaster periods contribute to strengthening social solidarity and rapidly healing social wounds, enhance companies' commitment to and reputation within society, and demonstrate that these activities are not limited to humanitarian aid but are integrated into the core business strategies of companies.