İngilizce öğretmenliği programının uluslararasılaşma bağlamında betimlenmesi ve uluslararasılaşmaya yönelik kılavuz önerisi
Describing preservice english language teacher training curricula in the context of internationalization and internationalization guide proposal
  1. Tez No: 926487
  2. Yazar: EZGİ GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenliği programlarını uluslararasılaşma bağlamında betimlemek ve bu programlara yönelik uluslararasılaşma kılavuzu geliştirmektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden, çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Durum çalışması yer ve zaman ile sınırlandırılmış, bulgular durumlar arası sentez tekniği ile açıklanmıştır. Bu bağlamda, alan yazından belirlenen uluslararasılaşma ölçütlerine göre ölçüt örnekleme kapsamında seçilen Türkiye'deki üç yükseköğretim kurumundaki İngilizce öğretmenliği bölümleri çalışmanın durumlarını oluşturmaktadır. Veriler, üçgenleme kapsamında dokümanlardan, açık uçlu bir anketten ve yarı-yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, ankete katılan 30 akademisyen ve görüşmelere katılan 18 akademisyen oluşturmaktadır. Bunun yanında çalışmada İngilizce öğretmenliği bölümlerinin kurumsal politikalarını etkilediği düşüncesiyle ilgili üniversitelerdeki kurumsal belgeler uluslararasılaşma bağlamında analiz edilmiştir. Ayrıca, ilgili durumlarda yürütülen İngilizce öğretmenliği lisans programları ve dersler, programın uluslararasılaşması perspektifiyle incelenmiştir. Verilerin analizinde tümevarımsal ve tümdengelimsel içerik analizi yaklaşımları eklektik bir şekilde kullanılmış, veriler MAXQDA 24.6.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre İngilizce öğretmenliği programı, ders içerikleri ve yöntemleri açısından kültürlerarası yeterlilik geliştirme kapasitesine ve uluslararasılaşma perspektiflerine sahiptir, ancak uluslararasılaşmayı destekleyen sistematik ve sürdürülebilir uygulamalar açısından yetersizdir. Anket bulguları, akademisyenlerin programın uluslararasılaşmasını, öğretmen adaylarında uluslararası, kültürlerarası ve ve küresel değerleri geliştirme çabası olarak gördüklerini göstermektedir, ancak derslerin bu bakış açısıyla yeniden yapılandırılması kapsamında somut uygulamalarda eksikliklerin olduğunu da göstermektedir. Akademisyenlerle yapılan görüşmelerde, İngilizce öğretmenliği programının uluslararasılaşma perspektifinde öğretmen adaylarının küresel vatandaşlık, empati ve farklı kültürlere saygı gibi değerleri geliştirebildiği ifade edilmiştir. Ancak mevcut İngilizce öğretmenliği programının, öğretmen adaylarını farklı kültürel ortamlarda veya uluslararası bağlamda öğretmenlik yapabilme konusunda mesleğe hazırlayamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, ekonomik ve jeopolitik nedenlerle uluslararasılaşma faaliyetlerine katılım sınırlı kalmış, uluslararasılaşmanın sistematik bir hedef olarak kurumsallaşamadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmenliği lisans programlarının uluslararasılaşmasını sağlayacak öneriler kılavuz içerisinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to describe English Language Teaching (ELT) programs within the context of internationalization and to develop guide recommendations for the internationalization of these programs. The study employed one of the qualitative research designs, specifically a multiple case study design. The case study is limited by time and place, and the findings are explained using the cross-case synthesis technique. The cases examined are the English language teaching departments at three higher education institutions in Turkey, selected based on internationalization criteria determined from the literature through criterion sampling. Data triangulation was applied using document analysis, open-ended survey, and interview analysis. The study group consisted of 30 academics who participated in the survey and 18 academics who participated in the interviews. Institutional documents from the universities were also analyzed in the context of internationalization abroad, as it was assumed that these documents influence the institutional policies of ELT departments. Additionally, ELT undergraduate programs and courses conducted in the examined cases were analyzed from the perspective of internationalization of the curriculum (IoC). An eclectic approach was used in data analysis, combining inductive and deductive content analysis approaches, and the data were analyzed using the MAXQDA 24.6.0 software. According to the findings, English language teaching programs have the capacity to develop intercultural competence and internationalization perspectives in terms of course content and teaching methods; however, systematic and sustainable practices supporting internationalization are insufficient. Survey findings indicate that academics perceive the internationalization of the program as an effort to develop international, intercultural, and global values in teacher candidates. However, there are deficiencies in concrete implementations for restructuring courses with this perspective. Interviews with academics revealed that the English language teaching program allows teacher candidates to develop values such as global citizenship, empathy, and respect for different cultures from an internationalization perspective. However, the study concludes that the existing English language teaching program does not adequately prepare teacher candidates for teaching in diverse cultural environments or international contexts. Moreover, due to economic and geopolitical reasons, participation in internationalization activities has remained limited, and internationalization has not been institutionalized as a systematic goal. As a result of the study, a framework of guideline recommendations was developed to support the internationalization of undergraduate English language teaching programs.