Cicero'nun ahlak felsefesi
Ci̇cero moralphilosophy
- Tez No: 397600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın konusu Yunan felsefesi ile Romalıların kültürel birikimini uzlaştırıp sosyal yaşam içinde mutlu insan yetiştirmeye çalışan Cicero'nun ahlak felsefesini kapsamaktadır. Ahlak felsefesi ile ilgili görüşlerinde Stoalıların tutumunu benimseyen Cicero'nun ahlak felsefesinin uzun vadede ki amacı dönemin felsefe okulları gibi gerçek mutluluğa ulaşmaktır. Cicero, mutlu olmanın yolunun erdemli olmaktan; erdemli olmanın yolunun da bilgelikten geçtiğini düşünür. Bilge insanlar, içlerinde tanrısal serpinti bulunan, aklını özgürce kullanabilen insanlardır. Akıl tanrılarla insanların ortak özelliği olup, bu akıl sayesinde insanlar ve tanrılar, doğanın her yerinde geçerli olan doğal yasa ile yönetilen dünya devletinin bir parçası olur.
Özet (Çeviri)
This article comprises Cicero's philosophy of moral, who reconciles the Greek philosophy and the cultural accumulation of Romans in order to raise happy individuals on the political arena. Embracing the Stoic's perspective on philosophy of moral, the long term goal of Cicero's philosophy of moral is to attain true happiness. Cicero believes that being happy is based on being virtuous and being virtuous is based on wisdom. The wise people are those who have sipiritual sparks and those who can use their mind freely. The mind is common traits between Gods and humans and, because of that mind, they become a part of the world state that are operated with universal natural laws.