Radyasyonlu ortamda çalışan sağlık personelinin radyasyondan korunma ve iş sağlığı ve güvenliği bilgileri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between radiation protection and ohs knowledge levels, and quality of life of healthcare personnel working in a radiation environmen
  1. Tez No: 926632
  2. Yazar: SENEM KULETAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada radyasyonlu ortamda çalışan sağlık personelinin radyasyondan korunma ve iş sağlığı ve güvenliği bilgileri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu nicel araştırma, İstanbul ilindeki Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi radyasyonlu ortamda görev yapan sağlık çalışanları arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 200 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, demografik bilgi formu, Sağlık Çalışanlarının Radyasyondan Korunma Bilgisi Ölçeği, İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgisi Ölçeği ve Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeğini içeren ve katılımcılara çevrimiçi ortamda ulaştırılan bir anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma bilgisi ve İSG bilgisi düzeyleri yüksek iken, yaşam kalitesi düzeylerinin ise orta seviyede olduğu görülmüştür. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, hem radyasyondan korunma bilgisi hem de İSG bilgisi ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçları, hem radyasyondan korunma bilgisinin hem de İSG bilgisinin yaşam kalitesi üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, sağlık çalışanlarının radyasyondan korunma ve İSG bilgilerinin artırılmasına yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between radiation protection and occupational health and safety knowledge and quality of life of healthcare personnel working in a radiation environment. This quantitative research, designed in the relational screening model, was conducted with a total of 200 participants selected by appropriate sampling method among healthcare personnel working in the radiated environment of Şişli Hamidiye Etfal Hospital in Istanbul. Research data was collected with a survey form that included a demographic information form, Radiation Protection Knowledge Scale for Healthcare Workers, Occupational Health and Safety Knowledge Scale and Quality of Life Scale for Employees, and was delivered to the participants online. The data obtained was analyzed using a statistical analysis software. As a result of the study, it was observed that health care workers had high levels of radiation protection knowledge and OHS knowledge, while their quality of life levels were at a medium level. When the relationships between variables were examined, positive and moderate significant relationships were found between both radiation protection knowledge and OHS knowledge and quality of life. Regression analysis results showed that both radiation protection knowledge and OHS knowledge had a positive and significant effect on quality of life. In line with these findings, it is recommended to organize training programs to increase healthcare