Materyalist değerler ve sembolik tüketim davranışının yaşam doyumuna etkisi
The impact of materialist values and symbolic consumption behavior on life satisfaction
- Tez No: 926634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez kapsamında, tüketicilerin materyalist değerlerinin ve sembolik tüketim davranışlarının bireysel yaşam doyumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, materyalist değerler ile sembolik tüketimin bireylerin yaşam doyumu üzerindeki ilişkilerini belirlemek ve tüketim davranışlarının psikososyal boyutları hakkında literatüre katkı sağlamaktır. Çalışma, 750 kişilik bir örneklem grubu ile yürütülmüş olup, nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı araştırma deseni tercih edilmiştir. Veriler, sosyal bilimler alanında sıklıkla tercih edilen anket yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Online platformlar üzerinden paylaşılan anketlerden sağlanan verilerle değişkenler arası korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, araştırma değişkenlerinin demografik faktörler açısından karşılaştırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of consumers' materialistic value and symbolic consumption behaviors on individual life satisfaction. The primary aim of the study is to identify the relationships between materialistic values and symbolic consumption and their influence on life satisfactin, thereby contributing to the literature on the psychosocial dimensions of consumer behavior. The research was conducted with a sample group of 750 participants, utilizing a descriptive research design, one of the quantitative research methods. Data were collected through a survey method frequently employed in social sciences. Statistical analyses were performed using the SPSS 25.0 software. Correlation and regression tests were used to look at the data from online surveys. The study also compared variables based on demographic factors.