İkilemde bırakan öykü çalışmalarının okul öncesi çocukların değerler kazanımı ve sosyal problem çözme becerilerine etkisi
The effect of dilemma story studies on preschool children's values acquisition and social problem solving skills
  1. Tez No: 926660
  2. Yazar: SİBEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, İkilemde Bırakan Öykü Çalışmaları Eğitim Programının, okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların değerler kazanımı ve sosyal problem çözme becerisine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen şeklinde Şubat-Mayıs 2024 tarihleri arasında Giresun ili MEB'e bağlı bir anaokulda bulunan 60-72 aylık 52 çocukla tamamlanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile 48-72 Aylık Çocuklara Yönelik Sosyal Problem Çözme Becerileri Ölçeği ve Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki katılımcılara on iki hafta süreyle haftada üç gün, hazırlanan eğitim programı uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Araştırma verilerinin analizinde yüzde, frekans, t testi, tekrarlı ölçümler ANOVA, Bonferroni analizi, Friedman testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim programı uygulamasından sonra çocukların değerler kazanımı ve sosyal problem çözme becerisine ait ölçeklerden aldıkları puanlar arasında deney grubu lehinde anlamlı farklılıklar olduğu (p0.05) saptanmıştır. Sonuç: İkilemde Bırakan Öykü Çalışmaları Eğitim Programının 60-72 aylık çocukların sosyal değerler kazanımı ve problem çözme becerilerini olumlu yönde etkilediği ve kalıcı olduğu kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to reveal the effects of the Dilemma Story Studies Education Program on the acquisition of values and social problem-solving skills of 60-72 month-old children attending preschool education. Material and Method: The research was completed as a quasi-experimental design with a pretest-posttest and retention test control group with 52 children aged 60-72 months who were continuing pre-school education in a kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in Giresun province between February-May 2024. Data were collected using the Personal Information Form, Preschool Social Values Acquisition Scale and Social Problem Solving Skills Scale for 48-72 Month-Old Children. While the participants in the experimental group were applied a three-day-a-week education program for twelve weeks, no application was made to the control group. Percentage, frequency, t test, repeated measures ANOVA, Bonferroni analysis, Friedman test and Wilcoxon test were used in the analysis of the research data. Results: After the implementation of the training program, it was determined that there were significant differences in favor of the experimental group between the scores of the children on the values acquisition and social problem solving skills scale (p0.05). Conclusion: It has been concluded that the Dilemma Story Studies Training Program has a positive and permanent effect on preschool children's acquisition of social values and problem-solving skills.