Üniversite öğrencilerinin spora katılım durumlarına göre sosyal medyadaki sosyal kaygı ve gelişmeleri kaçırma korkusu
Social anxiety and fear of missing out on social media according to university students' sports participation status
- Tez No: 926706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜLAZIMOĞLU BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin spora katılım durumlarına göre sosyal medya sosyal kaygı ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda spor yapan ve yapmayanların sosyal medyadaki sosyal kaygı ve gelişmeleri kaçırma korkusu üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Ayrıca çalışmada cinsiyet faktörüne göre bağımlı değişkenlerdeki farklar spora katılım durumuyla birlikte etkileşimli olarak incelenmiş ve katılımcıların sosyal medyada geçirdikleri süre, spor yapanların haftalık spor yapma süresi ve ne kadar süredir spor yaptıklarıyla sosyal medya sosyal kaygı ve sosyal medyadaki gelişmeleri kaçırma korkusu arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi Pamukkale Üniversitesi herhangi bir bölümde öğrenim gören 230'u spor yapan (X̄yaş =21.97), 184'ü spor yapmayan (X̄yaş =21.35) 202'si kadın 212'si erkek toplamda 414 katılımcıdan (X̄yaş =21.70) oluşmaktadır. Örneklem grubunun kişisel bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu; sosyal kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Sosyal Medya Kullanıcıları İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, gelişmeleri kaçırma korkusunu ölçmek amacıyla Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon analizi ve farklılıkları belirlemek amacıyla MANOVA analizi yapılmıştır.Elde edilen bulgulara bakıldığında spora katılım durumlarına göre spor yapan öğrencilerin sosyal medya sosyal kaygı alt boyutlarından paylaşılan içerik,gizlilik endişesi,öz değerlendirme ve gelişmeleri kaçırma korkusu ile sosyal medyada geçirdikleri süre arasında ilişki tespit edilmiş olup spor yapmayan öğrencilerde ilişki tespit edilememiştir.Araştırmaya katılan spor yapan üniversite öğrencilerinin haftalık spor yapma süresi ve ne kadar süredir spor yaptıklarıyla sosyal medya sosyal kaygı ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında ilişki olmadığı bulunmuştur. Cinsiyete göre kadın katılımcıların sosyal medya sosyal kaygı alt boyutlarından gizlilik endişesi,etkileşim kaygısı ve gelişmeleri kaçırma korkusu puan ortalamalarının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Spora yapma durumlarına ve cinsiyet-spor yapma durumu etkileşimlerine göre sosyal medya sosyal kaygı alt boyutları ve gelişmeleri kaçırma korkusu arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak spor yapmanın gelişemeleri kaçırma korkusu ve sosyal medyadaki sosyal kaygı açısından anlamlı olmadığı fakat cinsiyetin sosyal medyada sosyal kaygı ve gelişmeleri kaçırma korkusu açısından önemli bir değişken olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between social anxiety on social media and fear of missing out (FOMO) according to university students' sports participation status. For this purpose, the effects of those who do and do not do sports on social anxiety and fear of missing out on social media were also examined. In addition, the differences in dependent variables according to the gender factor in the study were examined interactively with sports participation status and the relationships between the time the participants spent on social media, the weekly sports activity duration of the athletes and how long they have been doing sports and social media social anxiety and fear of missing out on social media were determined. The sample of the study consists of a total of 414 participants (X̄age =21.70) studying in any department at Pamukkale University, 230 of whom do sports (X̄age =21.97) and 184 of whom do not do sports (X̄age =21.35). A personal information form created by the researcher in order to determine the socio-demographic information of the participants; Social Anxiety Scale for Social Media Users was used to measure social anxiety levels, and Fear of Missing Out Scale in Social Environments was used to measure fear of missing out. Pearson Correlation analysis was used to determine relationships in data analysis, and MANOVA analysis was used to determine differences. When the findings were examined, a relationship was found between the social media social anxiety sub-dimensions of students who do sports according to their participation status, which are shared content, privacy concerns, self-evaluation and fear of missing out, and the time they spend on social media, while no relationship was found in students who do not do sports. It was found that there was no relationship between the weekly sports practice time and how long they have been doing sports of the university students who participated in the study and social media social anxiety and fear of missing out. According to gender, it was found that the mean scores of female participants in social media social anxiety sub-dimensions of privacy concerns, interaction concerns and fear of missing out were higher than those of males. No significant difference was found between the social media social anxiety sub-dimensions of students who do sports according to their participation status and fear of missing out. As a result, it can be said that doing sports is not significant in terms of fear of missing out and social anxiety on social media, but gender is an important variable in terms of social anxiety and fear of missing out on social media.