Sınıf öğretmenlerinin çevre bilincine sahip olma nitelikleri ile sürdürülebilir çevre tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between primary school teachers' environmental awareness and sustainable environmental attitudes
  1. Tez No: 926888
  2. Yazar: ZUHAL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin çevre bilincine sahip olma nitelikleri ile sürdürülebilir çevre tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Örneklem grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılında görev yapan 350 sınıf öğretmeni çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Çevre Bilincine Sahip Öğretmen Nitelikleri Ölçeği ve Sürdürülebilir Çevre Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Ölçek puanlarının cinsiyet değişkenine göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-test kullanılırken, mesleki kıdem, görev yapılan okulun bulunduğu coğrafi bölge türüne göre karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin yüksek seviyede çevre bilinci niteliklerine ve sürdürülebilir çevre tutumuna sahip oldukları ve sınıf öğretmenlerinin çevre bilincine ve sürdürülebilir çevre tutumuna sahip olma durumlarının cinsiyet ve görev yerleri değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak sınıf öğretmenlerinin sürdürülebilir çevre tutum ortalama puanları arasında mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra sınıf öğretmenlerinin çevre bilincine sahip olma nitelik ortalama puanları ile sürdürülebilir çevre tutum ortalama puanları arasında pozitif yönde orta kuvvette anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı şekilde çevre bilincine sahip olma nitelik alt faktörler puan ortalamaları ile sürdürülebilir çevre tutum alt faktörler ortalama puanları arasında da pozitif yönde orta kuvvette anlamlı ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle okullarda uygulayıcı olan sınıf öğretmenlerine ve ilgili alanda araştırma yapacak araştırmacılara farklı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between primary school teachers' environmental awareness and their attitudes towards sustainable environment. The study was based on the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group was determined by maximum diversity sampling method from purposeful sampling methods and 350 primary school teachers working in the 2023-2024 academic year were included in the study. The data were collected with the Personal Information Form, Environmental Awareness Teacher Qualities Scale and Sustainable Environment Attitude Scale. SPSS 25.0 program was used to analyze the research data. Independent sample t-test was used to compare the scale scores according to gender variable, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were used to compare the scale scores according to professional seniority and the type of geographical region where the school was located. Pearson correlation coefficient analysis was used to examine the relationship between the scale scores. As a result of the research, it was concluded that primary school teachers have a high level of environmental awareness and sustainable environmental attitudes, and that there is no significant difference between primary school teachers' environmental awareness and sustainable environmental attitudes according to gender and professional seniority variables. It was concluded that primary school teachers have a high level of environmental awareness and sustainable environmental attitudes. However, it was concluded that there was a significant difference between the average sustainable environmental attitude scores of primary school teachers according to the professional seniority variable. In addition, it was concluded that there was a significant positive relationship between the average scores of having environmental awareness and the average scores of sustainable environmental attitudes of primary school teachers. Likewise, it was concluded that there was a significant positive relationship between the mean scores of the sub-factors of having environmental awareness and the mean scores of the sub-factors of sustainable environmental attitude. Based on the findings obtained as a result of the research, different suggestions were presented to primary school teachers who are practitioners in schools and researchers who will conduct research in the related field.