Sivas'ta çermik kültürü
Çermik culture in Sivas
  1. Tez No: 926891
  2. Yazar: GAMZE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Her birey dünyaya geldiği toplumun kültürel kodlarıyla büyür ve bu kodların bir sonraki nesle aktarılmasında bilerek ya da bilmeyerek rol oynar. Bu aktarımda her ne kadar değişiklikler meydana gelse de özünde, ortaya çıkan kültürü devam ettirme gayreti vardır. Her neslin, kendi doğduğu dönemin getirileriyle harmanlayarak ortaya koyduğu kültür ve bu kültür içerisinde ortaya çıkan ananeler, bir toplumu diğer toplumlardan ayıran en önemli unsurlardandır. Bu sebeple bir toplumun, kendi örf, adet, gelenek, görenek ve inançlarına yozlaşmadan, ona, yeni anlam ve değerler katarak devam ettirebilmesi durumunda kültür, bir toplumu tamamlayan ve o toplumun özünü koruyan bir kavram olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir. Bu çalışmada da bir kültür haline gelmiş olan çermik ve çermik fonksiyonu gösteren şifalı su ziyaretleri ve bu ziyaretlerde ortaya çıkan bir takım folklorik unsurlar incelenerek, kaynak kişilerle yapılan görüşmeler sonucu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda ise bu kültür içerisinde folklorik unsurların ortaya çıktığı, ayrıca çermik kültürünün, bir takım değişikliklere uğrayarak halk tarafından hâlâ devam ettirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every individual grows up with the cultural codes of the society in which he/she was born and knowingly or unknowingly plays a role in the transfer of these codes to the next generation. Although changes occur in this transmission, at its core there is an effort to continue the culture that has emerged. The culture that each generation creates by blending the results of the period in which they were born and the traditions that emerged within this culture are among the most important elements that distinguish a society from other societies. For this reason, a society has its own customs, traditions, customs and without corrupting their beliefs, giving it new meaning and culture is a complement to a society if it can continue to add values and will continue to appear as a concept that protects the essence of that society. In this study, the hot spring has become a culture and visits to healing waters that function as spas As a result of the evaluations, it was determined that folkloric elements emerged within this culture and that the spa culture, although undergoing some changes, was still continued by the people.