Masa başında çalışan bireylerde ofis egzersizlerinin mental iyi oluş ve fiziksel aktiviteden keyif alma üzerine etkisi
The effect of office exercises on mental well-being and enjoyment of physical activity in individuals working at a desk
  1. Tez No: 926986
  2. Yazar: ŞEFİKA AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tezin amacı, ofis egzersizlerinin masa başında çalışan bireylerde mental iyi oluş ve fiziksel aktiviteden keyif alma üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma zayıf deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı masa başında çalışan 200 zabıta memuru oluşturulmaktadır. 200 personelin 100 personeli kontrol grubunu 100 personeli deney grubunu oluşturmaktadır. Çalışmada, Mullen vd. (2011) tarafından geliştirilen ve Özkurt vd. (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan Fiziksel Aktiviteden Zevk Alma Ölçeği ile Keldal'ın (2015) Türkçeye uyarladığı Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, veri toplama sürecinde anket (survey) tekniği uygulanmış ve katılımcıların demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri analizinde, anket verileri üzerinde tüm istatistiksel testlerin gerçekleştirilmesi için lisanslı SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığını belirlemek için normal dağılım analizi uygulanmış ve değişkenlerin bu varsayımı karşıladığı görülmüştür. Bu nedenle analiz parametrik testlerle devam edilmiştir. Analizlerde Normallik testi, Paired Samples t-testi ve Frekans analizleri kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi p0.05). Bu bağlamda,“Ofis egzersizlerine başladıktan sonra masa başında çalışan bireylerde kontrol ve deneysel gruplar arasında mental iyi oluş ölçeğinde fark bulunmaktadır.”ve“Ofis egzersizlerine başladıktan sonra masa başında çalışan bireylerde kontrol ve deneysel gruplar arasında fiziksel aktiviteden keyif alma ölçeğinde fark bulunmaktadır.”hipotezi doğrulanmıştır. Sonuç olarak, ofis egzersizlerinin yapılmasının insanların zihinsel iyi oluşunu ve fiziksel aktiviteden keyif alma durumunu olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate whether office exercises have an impact on the mental well-being and enjoyment of physical activity among individuals working at desks. This study was designed as a weak experimental study. A pretest-posttest control group research model was applied in the research. The universe of the study consists of 200 municipal police officers working in desk jobs at the Istanbul Metropolitan Municipality Police Department. Of these 200 personnel, 100 form the control group and 100 form the experimental group. In the study, the Enjoyment of Physical Activity Scale, developed by Mullen et al. (2011) and adapted into Turkish by Özkurt et al. (2022), as well as the Turkish adaptation of Keldal's (2015) Mental Well-being Scale were used. Additionally, the survey technique was employed in the data collection process, and a Personal Information Form including participants' demographic information was used. In the data analysis, licensed SPSS 25 software was used to conduct all statistical tests on survey data. Normal distribution analysis was applied to determine whether the assumption of normality was met, and it was found that the variables satisfied this assumption. Therefore, parametric tests were employed for further analysis. Normality tests, paired samples t-tests, and frequency analyses were utilized. A significance level of p0.05). Consequently, the hypotheses that“There is a difference in mental well-being scale between control and experimental groups of desk-based workers after initiating office exercises”and“There is a difference in enjoyment of physical activity scale between control and experimental groups of desk-based workers after initiating office exercises”were confirmed. As a result, it was observed that engaging in office exercises positively influences individuals' mental well-being and enjoyment of physical activity.