JNK 5a (JNK İnhibitör IX) 'nın HPLC-UV yöntemiyle miktar tayini ve validasyonu
Quantification and validation of JNK 5a(JNK Inhıbıtor IX)
- Tez No: 926987
- Danışmanlar: PROF. DR. DURİ ŞEHVAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
JNK 5a (JNK inhibitörü IX)'nın HPLC-UV ile Miktar Tayini ve Validasyonu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Analitik Kimya ABD. Yüksek LisansTezi. İstanbul. Bu tez, JNK 5A (JNK İnhibitör IX) adlı bileşiğin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile ultraviyole dedektör (HPLC-UV) kullanarak miktar tayini metodunu incelemektedir.Analizde ters fazlı bir kolon kullanılmış olup, methanol ve fosfat tamponu (pH: 7.7),(80:20,h/h) hareketli fazı ile akış hızı 1 mL/dakika olarak ayarlanmıştır.Miktar tayini için kullanılan UV dedektör, JNK 5A'nın karakteristik dalga boyu olan 319 nm'yi ölçmek için ayarlanmıştır. Bu dalga boyu, bileşiğin tespiti için optimaldir ve yüksek duyarlılık sunar.
Özet (Çeviri)
Quantification and Validation of JNK 5a(JNK Inhıbıtor IX) by HPLC-UV Method. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Analytical Chemistry. Master Thesis. İstanbul. This thesis investigates the quantification method of JNK 5A (JNK Inhibitor IX) using high-performance liquid chromatography with an ultraviolet detector (HPLC-UV). A reverse-phase column was utilized for the analysis, with the mobile phase consisting of a mixture of methanol and phosphate buffer (pH: 7.7) in an 80:20 (v/v) ratio, and the flow rate was set at 1 mL/minute. The UV detector employed for quantification was adjusted to measure the characteristic wavelength of 319 nm for JNK 5A, providing optimal sensitivity for compound detection.