Pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesinde yatan çocukların ebeveynlerinin deneyimleri: Nitel bir çalışma
Experiences of parents of the children hospitalized in the pediatric cardiac intensive care unit: A qualitative study
  1. Tez No: 926988
  2. Yazar: MERVE ERTUNÇ SOYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Araştırma, konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat olan ve çocuğu pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin deneyimlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda, çocuğu İstanbul ilindeki bir eğitim araştırma hastanesine ait pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesinde yatan 22 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubuna ulaşmak için amaca yönelik seçim yöntemi kullanılmıştır. Veri doygunluğu sağlanana kadar görüşmelere devam edilmiştir. Tüm görüşmeler ses kaydına alınmış ve daha sonra yazıya dökülmüştür. Veriler, Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma COREQ kontrol listesine göre yapılmış ve raporlanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 32,18±6,57 yıl olup, %78'i kadın ebeveynlerden oluşmaktadır. Verilerin analizinde dört ana tema (tanıyı öğrenme deneyimleri, hastalığın ebeveynler üzerindeki etkisi, baş etme yöntemleri ve beklentiler), on yedi kategori (ebeveynlerin hastalığa ilişkin algısı, tanı anındaki duygular, fiziksel etkiler, duygusal etkiler, sosyal etkiler, ekonomik etkiler, aile içi süreçlerde değişim, inanç sistemleri, destek sistemleri, kendi kendini teselli etme, stresle baş etme, olumlu düşünme çabası, objektif düşünme çabası, yaşama dair beklentiler, sağlık bakımı ile ilgili beklentiler, kurumsal beklentiler ve sağlık politikaları ile ilgili beklentiler) saptanmıştır. Sonuç: Pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesindeki çocukların ebeveynleri fiziksel, duygusal, sosyal ve ekonomik etkiler yaşamakta, yoğun strese rağmen farklı baş etme yöntemleri geliştirmektedir. Bu süreçte, psikososyal, ekonomik destek ve aile danışmanlığı içeren multidisipliner programlar önemlidir. Sağlık profesyonellerinin ebeveyn ihtiyaçlarına duyarlı yaklaşımı hem çocuk hem de aile için bakım sürecini daha sürdürülebilir hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of the study was to investigate the experiences of parents of children who underwent surgery for congenital heart disease and was hospitalized in the pediatric cardiac intensive care unit. Materials and Methods: Phenomenological design, one of the qualitative research designs, was used in the study. In line with this approach, semi-structured in-depth interviews were conducted with 22 parents whose children were hospitalized in the pediatric cardiac intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul. The purposive selection technique was utilized to reach the sample group. The interviews were continued until satisfactory data was achieved. All interviews were audio recorded and subsequently transcribed. Next, thematic analysis was utilized to analyze the data systematically, employing the method developed by Braun and Clarke. The research was conducted and reported according to the COREQ checklist. Results: The mean age of the participants was 32.18±6.57 years and 78% of them were female parents. In the analysis of the data, four main themes (experiences of learning the diagnosis, the impact of the disease on parents, coping methods and expectations) and seventeen categories (parents' perception of the disease, emotions at the time of diagnosis, physical effects, emotional effects, social effects, economic effects, change in family processes, belief systems, support systems, self-consolation, coping with stress, positive thinking effort, objective thinking effort, expectations about life, expectations about health care, institutional expectations and expectations about health policies) were identified. Conclusion: Parents of children in the pediatric cardiac intensive care unit experience a range of physical, emotional, social and economic effects and develop different coping methods despite intense stress. In this process, multidisciplinary programs, including psychosocial, economic support and family counselling, are of paramount importance. The sensitive approach adopted by health professionals in addressing parental needs can make the care process more sustainable for both the child and the family.