A comparative analysis of the Saudi Arabia and UAE's foreign policies towards the Yemen and Syria wars
Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen ve Suriye savaşlarına yönelik dış politikalarının karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 927016
  2. Yazar: HALİT FARUK KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NUMAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen ve Suriye'deki uzun süreli krizlerdeki dış politika stratejilerini inceleyerek, yaklaşımlarındaki hem yakınlaşmayı hem de ayrışmayı yönlendiren faktörleri analiz ediyor. Neoklasik realizm ve ontolojik güvenliğin teorik çerçevelerine dayanan çalışma, bölgesel rekabetler ve değişen güç dengesi gibi sistemik baskıların, rejim güvenliği zorunlulukları, liderlik tarzları ve ulusal kimlik özlemleri gibi yerel düzeydeki faktörlerle nasıl kesiştiğini ve bu iki Körfez devletinin dış politika davranışlarını nasıl şekillendirdiğini araştırıyor. Çapraz karşılaştırmalı bir analiz ve süreç izleme metodolojisi aracılığıyla araştırma, Suudi Arabistan ve BAE'nin bu çatışmalarda nasıl yol aldığını araştırıyor. Çalışma, Yemen'de Suudi liderliğindeki koalisyon içindeki başlangıçtaki uyumun farklı öncelikler nedeniyle nasıl bozulduğunu gösteriyor: Suudi Arabistan toprak bütünlüğünü ve İran etkisine karşı koymayı vurgularken, BAE bölgesel istikrar ve ekonomik çıkarlar konusundaki endişelerle motive olarak güney Yemen ve önemli deniz rotaları üzerinde stratejik kontrole öncelik verdi. Suriye'de analiz, Suudi Arabistan'ın muhalif grupları desteklemekten Esad rejimiyle daha pragmatik bir ilişkiye geçişini vurgularken, BAE'nin istikrarı ve ekonomik yeniden yapılanmayı teşvik etmek için daha önceki diplomatik yeniden ilişki kurmasıyla karşılaştırıyor. Bulgular, her iki devletin politikalarını şekillendirmede bölgesel özlemlerin, ittifak stratejilerinin ve tehdit algılarının rolünü vurguluyor. Tez, Suudi Arabistan ve BAE'nin örtüşen güvenlik endişelerini ve hedeflerini paylaşırken, farklı yaklaşımlarının ulusal çıkarlar, kimlik ve bölgesel liderlik hakkındaki kendi yorumlarından derinden etkilendiğini gösteriyor. Güvenlik tehditleri ve ulusal özlemlerin farklı yorumlarıyla şekillenen bu farklı yaklaşımların, Körfez iş birliği, Yemen ve Suriye çatışmalarının yörüngeleri ve daha geniş bölgesel düzen için önemli etkileri var. Neoklasik gerçekçilik ve ontolojik güvenlik merceklerini kullanarak, bu tez sistemik faktörlerin ve iç zorunlulukların devlet davranışını şekillendirmek için nasıl etkileşime girdiğine dair ayrıntılı bir anlayış sağlıyor. Çok kutuplu Ortadoğu'da ittifak siyasetinin dinamikleri, rejimlerin hayatta kalma stratejileri ve bölgesel güvenlik konusunda değerli içgörüler sunarak, otoriter devletlerin dış politika davranışlarına ilişkin daha geniş bir söyleme katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the foreign policy strategies of Saudi Arabia and the United Arab Emirates (UAE) in the protracted crises in Yemen and Syria, analyzing the factors driving both convergence and divergence in their approaches. Grounded in the theoretical frameworks of neoclassical realism and ontological security, the study investigates how systemic pressures—such as regional rivalries and the shifting balance of power—intersect with domestic-level factors, including regime security imperatives, leadership styles, and national identity aspirations, to shape the foreign policy behavior of these two Gulf states. Through a cross-comparative analysis and process tracing methodology, the research explores how Saudi Arabia and the UAE have navigated these conflicts. In Yemen, the study illustrates how initial alignment within the Saudi-led coalition unraveled due to differing priorities: Saudi Arabia emphasized territorial integrity and countering Iranian influence, while the UAE prioritized strategic control over southern Yemen and key maritime routes, motivated by concerns over regional stability and economic interests. In Syria, the analysis highlights Saudi Arabia's transition from supporting opposition groups to a more pragmatic engagement with the Assad regime, contrasted with the UAE's earlier diplomatic re-engagement to foster stability and economic reconstruction. The findings underscore the role of regional aspirations, alliance strategies, and threat perceptions in shaping the policies of both states. The thesis demonstrates that while Saudi Arabia and the UAE share overlapping security concerns and goals, their distinct approaches are deeply influenced by their respective interpretations of national interests, identity, and regional leadership. These distinct approaches, shaped by divergent interpretations of security threats and national aspirations, have significant implications for Gulf cooperation, the trajectories of the Yemen and Syria conflicts, and the broader regional order. By employing the lenses of neoclassical realism and ontological security, this thesis provides a nuanced understanding of how systemic factors and domestic imperatives interact to shape state behavior. It offers valuable insights into the dynamics of alliance politics, regime survival strategies, and regional security in the multipolar Middle East, contributing to the broader discourse on the foreign policy behavior of authoritarian states.