Şiir okuma çalışmalarının konuşma becerilerine etkisi
The effect of poetry reading exercises on speaking skills
- Tez No: 927310
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dili şekillendiren en önemli güçlerden biri olan şiir, kelimelere duygu ve ritimle eşlik eden, hayal dünyasını büyüleyen bir yazı biçimidir. Şiir, kelime dağarcığının öğrenilmesini, seslerin kullanımını, vurgusunu, noktalama işaretlerini, konuşmanın akışını, sözlü ifade gücünü ve sevgisini geliştirir. Şiir okuma çalışmaları sayesinde öğrenciler, şiire olumlu yaklaşmakta ve olumlu konuşma becerileri geliştirmektedir. Şiir bireylerin hayal gücünü zenginleştirmeye yardımcı olduğu için birey zamanla şiirdeki ahenge kapılır ve kendini şiir yoluyla ifade etme alışkanlığı geliştirebilir. Okuduğu ve dinlediği şiirler aracılığıyla bu duygularla empati kurabilen birey, sosyal hayatında daha kolay uyum sağlayabilmekte, konuşarak bu duyguları rahatlıkla aktarabilmekte ve konuşma becerilerini daha fazla geliştirebilmektedir. Bu sayede konuşma becerisinin kazanılmasında bireyin yaşadığı telaffuz sorunları çözülebilmekte, kelimelere vurgu, duygusal değerler, netlik ve akıcılık oluşmakta, birey topluluk önünde daha etkili ve güzel konuşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; şiir okuma çalışmalarının ortaokul öğrencilerinin konuşma becerilerine etkisini tespit etmektir. Bu kapsamda çalışmada, ortaokul 7.sınıf öğrencilerinden oluşan deney ve kontrol gruplarına şiir okuma çalışmaları yapılmış ve konuşma becerilerinde yaşanan değişimler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin etkili ve güzel konuşma ölçeğinin sunum, diksiyon, beden dili, sonuç ve toplam alt boyutu puan ortalamasının kontrol grubundan daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerin konuşma becerisine yönelik ilgi ve sevgilerinin yükseldiği, bununla birlikte konuşma becerisine karşı korku ve endişelerinin düştüğü tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde şiir okuma çalışmalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin konuşma becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry, one of the most important forces that shape language, is a form of writing that accompanies words with emotion and rhythm and fascinates the imagination. Poetry develops the learning of vocabulary, use of sounds, stress, punctuation, flow of speech, power and love of verbal expression. Thanks to poetry reading activities, students approach poetry positively and develop positive speaking skills. Since poetry helps to enrich individuals' imagination, over time, the individual becomes fascinated with the harmony of poetry and can develop the habit of expressing himself through poetry. An individual who can empathize with these emotions through the poems he reads and listens to, can adapt more easily in his social life, can easily convey these emotions through speaking, and can further improve his speaking skills. In this way, the pronunciation problems experienced by the individual in gaining speaking skills can be solved, emphasis on words, emotional values, clarity and fluency are formed, and the individual can speak more effectively and beautifully in front of the community. The purpose of this study; The aim is to determine the effect of poetry reading activities on the speaking skills of secondary school students. In this context, in the study, poetry reading studies were conducted on experimental and control groups consisting of 7th grade secondary school students and the changes in speaking skills were analyzed. As a result of the study, it was concluded that the average score of the students in the experimental group in the presentation, diction, body language, conclusion and total sub-dimensions of the effective and eloquent speaking scale was higher than the control group. In addition, it was determined that the interest and love of the students in the experimental group towards speaking skills increased, while their fear and anxiety towards speaking skills decreased. As a result of the research, it was concluded that poetry reading exercises made a significant difference on the speaking skills of 7th grade secondary school students.