Teknoloji transferi ve dış ticaret
Transfer of technology and foreign trade
  1. Tez No: 92733
  2. Yazar: BULUT BAYKAL EYYUBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
171 02ET Karşılaştırmalı üstünlükler kavramının belirleyicileri dış ticaret kuramlarında yıllardır süregelen tartışmaların neredeyse odak noktasını oluşturmaktadır. Klasik dış ticaret kuramlarında, bu üstünlükler, işgücü verimliliği cinsinden ölçülen emek-değer kavramı ile ölçülmekteydi. Zamanla ortaya çıkan diğer teoriler ise daha farklı ölçüm biçimleri ortaya atmışlardır. Ancak baş döndürücü hızla ilerleyen teknoloji ve buna bağlı olarak değişen sanayi yapıları, bir dönem göz ardı edilen teknoloji kavramını, öncesinden çok daha etkin bir biçimde dış ticaret kuramlarının içerisine yerleştirmiştir. Günümüzde bir ülkenin dış ticarette karşılaştırmalı veya mutlak üstünlüğe sahip olması, o ülkenin elinde bulundurduğu teknolojik birikimi ve bunu sanayisine aktarması ile belirlenmektedir. Bu teknolojik bilgiyi elinde tutan ülke veya ülkelerin uluslararası ekonomik ilişkilerin düzenlenmesinde oynadıkları roller de gözardı edilemeyecek boyuttadır. Ellerinde tuttukları üstünlüklerin faydasını daha uzun vadede kendilerine yöneltme arzuları sonucunda, bu birikimin de bir mal gibi alınıp satılmasını öngören düzenlemelere gidilmiştir. Bu düzenlemeler ise, bu bilgiye ve birikime sahip olmayan ülkelere yönelik teknoloji transferine çok önemli engeller getirmektedir. Aslında ticaret ilişkilerinde en baştan itibaren belirleyici konumda olan teknoloji kavramının, incelendikçe, göründüğünden çok daha fazlasını kapsadığı anlaşılmaktadır. Herşeyden önce kültürel yapı, coğrafi konum, tarihsel süreç gibi oldukça geniş bir birikimin yansıması ve harmanlanması sonucunda ortaya çıkan ve devletlerarası / toplumlararası ilişkilerde neredeyse anahtar konum elde eden teknolojik yenilikler incelenirken, salt iktisadi kavramların değil disiplinlerarası yaklaşımların ön planda tutulması gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda bu birikimin transferinin,172 aynı birikim sürecinden geçmemiş olan toplumlarda ne ölçüde başarılı olacağı ise ayrı bir tartışma konusu olacaktır. Bu bakış açısından ele alındığında teknoloji ve teknoloji transferi kavramlarının iktisat ve diğer bilimler için çok farklı çalışma ve araştırma alanları yaratacağını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
173 ABSTRACT The determinants of the notion of comparative advantages have almost been the focus of discussions within foreign trade theories. In classical theories, these advantages were measured by the concept of labor- value which was measured by labor productivity. Other theories following the classical school attempted to measure these advantages with some other methods. However the speedy progress in technology and the alteration in industrial structure respectively, have resulted in much more effective settlement of this concept into trade theories. Today, a country's absolute or comparative advantage in trade relations is determined by that country's technological accumulation possessed and that country's ability to transfer this accumulation to its industry. The role of those countries possessing this knowledge, in shaping international economic relations is clear. With their ambition to orientate the benefits stemming from their advantages to themselves, those countries made certain arrangements which evaluate this accumulation, as if it is a good to be sold and bought. However these arrangements built up severe obstacles for the countries that attempt to transfer that technology to their countries. As further investigated, it is understood that, the concept of technology, having the final word in trade relations, comprises wider content. First of all while studying technological innovations, despite economical studies, the importance of the need in pursuing an interdisciplinary stance have become crucial, as technology almost having the leading role within the inter-state and inter-social relations, is the result of reflection and blending of numerous agents such as cultural structure, geographical location, historical process etc. Following the previous argument, the success of the transfer of174 this accumulation to the societies which did not proceed similar steps will be a matter of discussion. From this standpoint, we believe that the concepts of technology and transfer of technology will create different fields of study and investigations for all sciences including economics. ZCYtlKSBLOGKttimKWUi.QHBmimsvon wfiS