Ebe liderliğinde Pender'in sağlığı geliştirme modeline dayalı verilen eğitimin göçmen kadınların perinatal mental sağlığı üzerine etkisi
The effect of midwife-led education based on Pender's health promotion model on the perinatal mental health of immigrant women
- Tez No: 927385
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Randomize kontrollü deneysel tipte yapılan bu araştırma, göçmen kadınlara Ebe Liderliğinde Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı verilen eğitimin perinatal mental sağlık üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 52 müdahale ve 54 (son testte n=48) kontrol grubu ile yürütülmüştür. Araştırma, beş görüşmeden oluşmuştur. Veriler tanıtıcı bilgi formu, perinatal mental sağlık bilgi formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği ile toplanmıştır. Non-parametrik dağılım gösteren verilerin analizinde uygun istatiksel analizler yapılmıştır. Müdahale grubuna 3 modül eğitim, kontrol grubuna rutin klinik bakım verilmiştir. Müdahale ve kontrol grubundaki kadınların ilk görüşme depresyon puanları sırasıyla (Medyan[IQR]) 5(4) ve 5(3); son görüşmede ise 5(4) ve 6(2)'dır. Müdahale grubundaki kadınların depresyon puanları, zaman içerisinde anlamlı bir farklılık göstermezken (p>0,05), kontrol grubunun puanlarında anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeline dayalı verilen eğitimin, perinatal sağlığı koruyucu ve iyileştirici bir etkisi olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to evaluate the effects of midwife-led Pender's Health Promotion Model-based education given to immigrant women on perinatal mental health. The study was conducted with 52 intervention and 54 (n=48 in the post-test) control groups. The study consisted of five interviews. Data were collected using an introductory information form, perinatal mental health information form, Edinburgh Postnatal Depression Scale and Perinatal Anxiety Screening Scale. Appropriate statistical analyses were performed in the analysis of data showing non-parametric distribution. The intervention group received 3 modules of training, and the control group received routine clinical care. The depression scores of women in the intervention and control groups in the first interview were (Median[IQR]) 5(4) and 5(3), respectively; and in the last interview, 5(4) and 6(2). The depression scores of the women in the intervention group did not show any significant difference over time(p>0,05), while the scores of the control group showed a significant difference(p0,05). It can be said that the education based on Pender's Health Promotion Model has a protective and improving effect on perinatal health.