Postmodernismus in den stücken 'Die Fremdenführerin' 'Gross und Klein' Kalldewey Farce' von Botho Strauss
Botho Strauss'un 'Die Fremdenführerin' 'Gross und Klein' 'Kalldewey Farce' adlı tiyatro eserlerinde post modern boyut
- Tez No: 92749
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEREF ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Almanca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Almanya'daki çağdaş tiyatronun en iyi temsilcisi olarak bilinen Alman yazar Botho Strauss tarafından seçilmiş işlerdeki post modern unsurları analiz etmektedir. Lyotard ve diğerleri tarafından öngörülen post- modernizmin felsefi kökenleri hakkında konuşarak, özellikle Almanya'da post modem edebiyatının tanımlarını bulmak için uğraşıyoruz. Botho Strauss'un biyografisi ve bütün çalışmalarının tüm listesi birinci kısmı oluşturmaktadır. Bundan üç tiyatro oyunun çalışılmıştır;“Gross und klein”(Büyük ve Küçük),“Kalldewey - Farce”ve "Kadın Turist Rehberi En son oyun hakkındaki bazı makaleler, konferans salonundaki ve edebi yorumlardaki tepkiler hakkında bize fikir verebilir. Ayrıca sonuç bölümü de bazı post-modem tiyatroların kritik görüşlerini de vermektedir.
Özet (Çeviri)
The text analizes 'postmodern' elements in some selected works by the German writer Botho Strauss, a very well known representee of contemporary theatre in Germany. Talking about the philosophical roots of 'post-modemizm' seen by Lyotard and others we try to find some valuable definiton of 'postmodern' literature especially in Germany. The biography of Botho Strauss and the complete list of all his works complete the first part. Afterwards three theatre plays were examinated:“Gross und klein”(Great and little),“Kalldewey - Farce”and“Die Fremdenfiihrerin”(The women tourist guide). Some articles about the last one can give us an idea about the reaction inside literary critics and the auditorium. The conclusion gives also some critical aspects of 'postmodern' theatre.