Litotomi pozisyonuna bağlı ameliyathane kaynaklı basınç yarası gelişiminde etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the development of operating room acquired pressure injuries due to lithotomy position
  1. Tez No: 927535
  2. Yazar: MEHTAP KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE OKGÜN ALCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı litotomi pozisyonuna bağlı ameliyathane kaynaklı basınç yarası (AKBY) gelişiminde etkili olan faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı, prospektif tipteki bu çalışma Aralık 2022 - Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir'de yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin üroloji ameliyathanesi ve servisinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini planlı olarak üroloji ameliyatı olan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, 18 yaş ve üzeri 218 hasta oluşturmuştur. Veriler“Veri Toplama Formu”ile toplanmıştır. Hastalarda AKBY gelişimini belirlemek için ameliyat bitiminde, ameliyattan sonra 24., 48. ve 72. saatlerde deri durumu değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, Ki Kare, Fisher's Exact, Mann Whitney U, Bağımsız Örneklem T testleri ve İkili Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada ameliyat bitiminde hastaların %26,1'inde AKBY geliştiği saptanmıştır. Çalışma kapsamına alınan 218 hastanın 57'sinde toplam 114 AKBY gelişmiştir. Hastalarda meydana gelen AKBY'lerin %100'ünün (n=114) evre 1 olduğu tespit edilmiştir. AKBY'lerin %27'si (n=57) sağ uyluk arka yüzünde, %27'si (n=57) sol uyluk arka yüzünde gelişmiştir. Hiçbir hastada ameliyattan sonra 24., 48. ve 72. saatlerde AKBY gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to ascertain the factors that contribute to the development of operating room acquired pressure injuries (ORAPI) in patients positioned in the lithotomy position. This descriptive, prospective study was conducted in the urology operating room and ward of a training and research hospital in Izmir between December 2022 and October 2023. The study sample consisted of 218 patients aged 18 years and over who had planned urology surgery and who voluntarily agreed to participate in the study. Data were collected with the“Data Collection Form”. The skin condition was evaluated at the end of the surgical procedure, as well as at 24, 48 and 72 hours thereafter, in order to ascertain the development of ORAPI. Descriptive statistics, ChiSquare, Fisher's Exact, Mann Whitney U, Independent Sample T tests and Binary Logistic Regression analysis were used to analyse the data. In this study, 26.1% of patients developed ORAPI at the end of surgery. A total of 114 ORAPIs developed in 57 of 218 patients included in the study. It was determined that 100% (n=114) of the ORAPIs occurring in the patients were stage 1. Of the ORAPIs, 27% (n=57) developed in the posterior aspect of the right thigh and 27% (n=57) developed in the posterior aspect of the left thigh. No ORAPI was observed in any patient at 24, 48 and 72 hours postoperatively.