Fesleğen bitkisinden izole edilen estragol'un radyoiyodinasyonun ve in vitro hücre kültürü yöntemleri ile beyin kanseri hücre hatları üzerindeki davranışının incelenmesi
Isolation, radioiodination of estragole from basil plant and investigation of the bahaviour on brain cancer cell lines by using in vitro cell culture methods
- Tez No: 927537
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AVCIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde bitki kökenli tedavi uygulamaları önem kazanmaya devam etmektedir. Özellikle çok yaygın ve tedavisi zor olan kanser türleri üzerinde daha az toksik özelliği bulunan bitkiler üzerinde çeşitli araştırmalar önem kazanmıştır. Klinik öncesi çalışmalarda fesleğen ve bileşenlerinin kemoterapiye yardımcı, tümör hücrelerinin gelişimini önleyici etkilerinin olduğu raporlanmıştır. Nükleer Tıp; radyoaktif maddelerin yaydıkları ışınlardan yararlanılarak bir hastalığın tanı veya tedavisini amaçlayan bir tıp dalıdır. Nükleer Tıp'ta kullanılan bazı radyonüklidlerin, kanserli dokular tarafından seçici olan bitki kökenli bileşikler ile bu dokulara yönlendirilebilir oldukları bilinmektedir. 131I; enerjisi ve yarı ömrü nedeniyle hem tanı hem de tedavide tercih edilen önemli bir radyoizotoptur. Bu proje kapsamında öncelikle fesleğen bitkisi ekstrakte edilerek bileşenlerinden Estragol (EST) Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) sisteminde izole edilmiştir. Radyoiyodinasyon işlemi saflaştırılan EST'ün hem tanı hem de tedavide kullanılabilme potansiyeli oluşturması amacıyla 131I ile gerçekleştirilmiştir. İnce tabaka radyo kromatografi (TLRC) yöntemi kullanılarak radyoişaretli EST'nin (131I-EST) kalite kontrolü yapılmıştır. Radyoişaretli ve bitki kökenli EST'nin insan medulloblastoma (Daoy) ve insan glioblastoma-astrocytoma (U-87 MG) hücre hatları üzerindeki biyoetkinliğinin inlenmesi amacıyla in vitro hücre kültürü çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında, EST bileşiğinin sitotoksisitesi incelenmiş ve 131I-EST'nin inkorporasyon çalışmaları ile hücreler üzerindeki tutulumu incelenmiştir. Fesleğen yaprakları ekstrakından izole edilen EST bileşeni 131I radyoizotobu ile yüksek verimle işaretlendiği, radyokararlılığını 24 saat koruduğu görülmüştür. 131I-EST, 131I'e kıyasla özellikle Daoy hücreleri üzerinde yüksek tutulum (~%8-9) sergilemiştir. Proje kapsamında sentezlenen 131I-EST'un beyin hücreleri üzerinde hem tanı hem tedavi potansiyeline sahip olması projenin önemli bir çıktısı olarak düşünülmektedir. In vitro hücre kültürü yöntemleri ile temeli atılan bu çalışmanın ileriki çalışmaları kapsamında in vivo olarak deney hayvanları üzerinde çalışmalar yürütülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, plant origined treatment applications continue to gain importance. Especially, various investigations have gained more importance on plants that are less toxic especially on very common and difficult-to-treat cancer types. Preclinical studies have reported that basil and its components have anti-chemotherapeutic, tumor-cell inhibiting effects. Nuclear Medicine; is a medical discipline that aims at the diagnosis or treatment of disease by utilizing the rays of radioactive materials. It is known that some radionuclides used in Nuclear Medicine can be directed to these tissues with plant-derived compounds selective for cancerous tissues. 131I is an important radioisotope that is preferred both for diagnosis and treatment because of its energy and half-life. In the present project, initially, Estragole (EST) was isolated from basil leaves extract. The isolation process was performed by High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) system. The isolated EST was radioiodinated with 131I by using iodegen method. Radioiodination performed with the aim of examining both the diagnosis and therapy potential of the EST. Quality control of the radiolabeled EST (131I-EST) was performed by using Thin Layer Radio Chromatography (TLRC). In vitro cell, culture studies were performed to investigate the bio affinity of radiolabeled and plant origined EST on human medulloblastoma (Daoy) and human glioblastoma-astrocytoma (U-87 MG) cell lines. Within these studies, the toxicity of EST was determined and cell uptake of 131I-EST was investigated by incorporation studies. It was observed that the EST isolated from the extract of basil leaves was radioiodinated with 131I in high yields and preserved its radio stability for 24 hours. 131I-EST exhibited higher uptake (~ 8-9%) especially on Daoy cells compared to 131I. As the outputs of this project, 131I-EST, which synthesized within the scope of the current project, is thought to have a great prospect for both diagnosis and treatment potential on brain cancer. It is proposed that the radioiodinated EST would have both diagnostic and therapeutic effects on the brain cells. In vitro cell, culture studies of the current project form the basis of future studies and in vivo studies on experimental animals may be carried out as part of further studies of the present study.