Endüstriyel işletmelerde kalite organizasyonunun gerçekleştirilmesi ve kalitenin yönetilmesi
  1. Tez No: 92755
  2. Yazar: ALEMDAR MUSTAFA DOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
108 ÖZET Kalite kavramı, hem ulusal hem de uluslararası ekonomik ilişkilerde gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Kalitenin bir rekabet aracı olması, önemini artıran bir etmendir. Yapılan bu çalışma ile organizasyonların kaliteye olan ihtiyaçları ve Kalite Kontrolü'nün bir yönetim biçimi haline getirilişi incelenmiş, Toplam Kalite Yönetimi adıyla anılan bu örgütleme sistemine ulaşma aşamaları açıklanmıştır. Bu çalışma genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kalite ve Toplam Kalite kavramları incelenmiş, Toplam Kalite Yönetimi'nin aşamalar» açıklanarak, tarihsel gelişimine değinilmiş ve organizasyonların Kalite Kontrotü'ne neden ihtiyaçları olduğu anlatılmıştır. İkinci bölümde Kalite Kontrolü organizasyonunun yapısı; bu organizasyonun oluşturulma ilkeleri, stratejisinin oluşturulması, Kalite Kontrol sisteminin kurulması konuları çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca kalitenin sürekliliğini sağlayacak olan eğitim faaliyetleri ve bu eğitimin ilkeleri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde standartlaştırmanın önemi ve standartlaştırma ile Kalite Kontrol arasındaki bağlantılar incelenerek uluslararası alanda olduğu kadar ulusal ekonomik platformda da kalitenin güvence altına alınması için kullanılacak bir araç olan ISO 9000 Kalite Güvencesi Sistemleri anlatılmıştır. Organizasyonların ISO 9000 Kalite Güvencesi Sistemleri'ni kullanarak Toplam Kalite Yönetimi'ne ulaşabilecekleri bir model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY Both in national and in international relations, the concept of quality gains importance. Quality is a means of competition so it's importance increases. In this study, the changing dimension on which enterprises compete quality needs of an organisation and the transformation of Quality Control into a style of management are examined. The stages to attain this organising system that are called Total Quality Management have been explained. This study consists of three chapters. In the first chapter Quality and Total Quality concepts have been defined, with the explanation of the steps of TQM and the historical development has been mentioned. Lastly, in this chapter, the discussion about why the organisation needs quality control has been realised. In the second chapter, the structure of the Quality Control organisation, the principles of developing such an organisation and the development of quality strategy has been examined. Also the training activities that would supply the continuity of quality and the principles of this training have been explained.