Hahn dizi uzayının topolojik özellikleri ve matris dönüşümleri
Topological properties of hahn sequence space and matrix transformations
  1. Tez No: 927622
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DAĞADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hahn dizi uzayı tanımlanmış olup, bu uzaya ilişkin bazı temel özellikler verilmiştir. İkinci bölümde Hahn dizi uzayı ile ilgili yapılan çeşitli çalışmalar ve Hahn dizi uzayının uygulanabilirlik alanları ele alınıp, incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bazı temel tanım ve teoremler, yarı-Hahn dizi uzayları ve Hahn dizi uzaylarına ilişkin matris operatörleri verilmiştir. Dördüncü bölümde Cesáro ortalaması ile tanımlanan Hahn dizi uzayının topolojik özellikleri ve genelleştirilmiş Hahn dizi uzayına ilişkin çeşitli karakterizasyonlar verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise Hahn dizi uzayları ile ilgili önemli sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, Hahn sequence space is defined and some basic properties of this space are given. In the second chapter, various studies on Hahn sequence space and areas of applicability of Hahn sequence space are discussed and examined. In the third chapter, some basic definitions and theorems, semi-Hahn sequence spaces and matrix operators related to Hahn sequence spaces are given. In the fourth chapter, topological properties of Hahn sequence space defined by Cesáro mean and various characterizations related to generalized Hahn sequence space are given. In the fifth and last chapter, important results related to Hahn sequence spaces are given.