Acil serviste abdominal sepsis yönetimi
Management of abdominal sepsis in the emergency department
- Tez No: 893870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada acil serviste intraabdominal sepsis ön tanısıyla değerlendirilen hastaların; epidemiyolojisi, etiyolojisi, erken ve doğru tanısı, hızlı resüsitasyonu, etkin kaynak kontrolü ve uygun antimikrobiyal tedavisinde rol alan faktörleri ve mortalite için risk faktörlerini tanımlamak amaçlanmıştır. 1 Ocak 2018 – 1 Ocak 2023 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Erişkin Acil Servis'e başvuran, sorumlu hekim tarafından 'Sepsis 3.0' kılavuzuna göre sepsis tanı kriterlerini karşılayıp sepsis ön tanısıyla değerlendirilen, sepsis odağının görüntüleme/örnekleme/kültür ile abdomen olduğu tespit edilen, 18 yaşından büyük 233 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortancası 65 yıl olarak saptandı. Hastaların %45,5'i hayatta kalmayan grupta idi. Acil servis başvurularındaki şikayetler arasında en sık karın ağrısı (%48,1) ve ateş (%31,3) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to characterize the epidemiology, etiology, early and accurate diagnosis, rapid resuscitation, effective source control, factors influencing appropriate antimicrobial therapy, and risk factors for mortality in patients evaluated with a preliminary diagnosis of intra-abdominal sepsis in the emergency department. Between January 1, 2018, and January 1, 2023, a total of 233 adult patients presenting to the Adult Emergency Department of Hacettepe University Hospitals were included. These patients were evaluated by the attending physician based on the 'Sepsis 3.0' criteria for sepsis diagnosis, with the focus of sepsis confirmed through imaging, sampling, or culture of the abdomen. The median age of the patients was determined to be 65 years. 45.5% of the patients were in the nonsurvivor group. The most common complaints on presentation to the emergency department were abdominal pain (48.1%) and fever (31.3%).