ABD ve Latin Amerika örneklerinin ışığı altında başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği-parti sistemi açısından bir değerlendirme
  1. Tez No: 92774
  2. Yazar: EMRAH KARACA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
148 ÖZET Tezimizin konusu“ABD ve Latin Amerika Örneklerinin Işığı Altında Başkanlık Sisteminin Türkiye'de Uygulanabilirliği - Parti Sistemleri Açısından Bir Değerlendirme”dir. Başkanlık sistemini belirleyen kriterler, üçe ayrılmaktadır. Bunlardan birisi, başkanın doğrudan doğruya veya doğrudan benzeri bir yöntemle halk tarafından seçilmesidir. Diğer kriter, başkanın görev süresinin sabit olmasıdır. Başkanlık sistemini belirleyen üçüncü kriter ise, yürütmenin tek bir kişiden oluşması, özellikle başkanın, tüm yürütmeye hâkim olması, tek başına bakanları atayıp, azledebilmesidir. Başkanlık sisteminin leh ve aleyhinde çeşitli fikirler ileri sürülmüştür. Lehindeki fikirlerin başında, başkanlık sisteminin istikrarlı bir yürütme gücü sağlayacağıdır. Diğer önemli bir fikir de başkanlık sisteminin güçlü bir yürütmeye imkan hazırlayacağıdır. Nihayet bu sistem lehinde ileri sürülen diğer önemli bir fikir de, başkanlık sisteminin daha demokratik bir sistem olmasıdır. Başkanlık sistemi aleyhindeki fikirler ise şu şekilde özetlenebilir. Başkanlık sistemi, siyasal sürece katılık getirmektedir. Bu sistem ayrıca, hem başkan hem de yasama meclisi bizzat halk tarafından seçildiği için ikili demokratik meşruluk iddiası yaratmaktadır. Diğer yandan, başkanlık sistemi, yasama-yürütme ilişkilerinde hareketsizliğe, özellikle kilitlenmeye yol açmaktadır. Nihayet başkanlık sistemi, seçimi kazanan adayın herşeyi kazanıp, kaybedenin de herşeyi kaybettiği bir sistem durumu sergilemektedir. Başkanlık sistemi, parlamenter sisteme alternatif bir hükümet sistemi olarak son yıllarda Türkiye'de de savunulmaktadır. Bunun nedeni olarak da,149 kısa ömürlü, yönetme gücünden yoksun koalisyon hükümetleri ve dolayısile bu tür hükümetlere zemin hazırladığı iddiasıyla parlamenter sistem gösterilmektedir. Ülkemizde uzun yıllardan beri parlamenter sistem uygulanmaktadır. Bu anlamda sisyasal kültürümüze, toplum vicdanımıza parlamenter sistem yerleşmiştir. Bu sistem, artık ülkemizde geleneksel bir sistem olmuştur. Ancak, ülkemizdeki yönetemeyen demokrasinin, güçsüz ve kısa süreli hükümetlerin, cılız koalisyonların tek nedeni, tek sorumlusu parlamenter sistem değildir. Bu nedenler arasında parti sistemi ile seçim sistemi de zikredilmek gerekir. Ülkemizde nisbi temsil sistemi ile parçalı çok partili sistemin uygulandığı gözönüne alınacak olursa, başkanlık sisteminin parlamenter sistemden daha başarısız olacağı, ülkeyi yalnız hükümet krizlerine değil, rejim krizlerine götürebileceği de akıldan çıkartılmamalıdır. Unutmamak gerekir ki, rejim istikrarsızlıkları, hükümet istikrarsızlıklarından daha tehlikelidir. Bu nedenle, sistemi değiştirecek yerde onu düzeltecek bazı değişikliklerin yapılması daha uygun olur. Bu bağlamda meselâ Cumhurbaşkanına Meclisi feshetme yetkisinin verilmesi en uygun çözüm yollarından birisi olur.
Özet (Çeviri)
150 SUMMARY The subject of my thesis is“ The Applicability of Presidential System in Turkey under the light of USA and Latin American instances- an Evaluation from the perspective of Party Systems ”There are several arguments for and against presidential system. The arguments which pros of the system introduce is that this system will provide a stable and powerful executive organ. On the other hand those who oppose the system argue that the system will create rigidity in the political system. Besides, due to the popular election of both the president and the legislative organ there will emerge dual democratic legitimacy claimed by the two organ. The system will also create deadlocks between executive and legislative bodies. In Turkey, the presidential system is offered as an alternative to the parliamentary system in the recent years. The factors which had caused this is the relatively short-lived coalition governments which are not capable of governing. Thus, for stable party governments, presidentialism is considered as the best altenative. But, paliamentary system has deep roots in Turkey. It is the government system of Turkey for over a hundred years. In this sense, it has placed in the political culture of Turkey. It is now a traditional system in Turkey. Althoug this system is being accused of causing fragile and weak governments, the only factor responsible for this is not the system itself. Party and Electoral System must also be taken into consideration when judging the system. It must be kept in mind that, the regime instabilities are more dangerous than government instabilities. So, instead of replacing the current system whith another one, to make some adjustments in the system will bring more effective results. tCYteSKÖ?BKlİMHM BOKÛMUfTASrON