Sosyal inovasyon yoluyla kurumları dönüştürmek: İşveren markasında çeşitlilik ve kapsayıcılığın rolü
Transforming organizations through social innovation: The role of diversity and inclusion in employer branding
- Tez No: 927754
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin beraberinde getirmiş olduğu değişen toplum yapısı, dönüşen üretim süreçlerinden kaynaklı yeni pazar arayışları ve rekabet piyasası güçlendiren etkileri oluşturmuştur. Dünya genelindeki çoğu şirketin üretkenlik ve sürekliliklerinin sonucundaki kazanımları, işgücünün de üretimdeki önemini artırmıştır. Günümüzde sosyal inovasyonun hayatımıza girmesiyle birlikte insan kaynağı yönetiminin işletmelere hızla entegre edilmesinde işveren markası dikkate değer bir rol oynamaktadır. Maddi ve manevi ihtiyaçların temin edilmesinde, sosyal ilişkilerin dengelenmesinde, toplumsal kimliklerin ve sosyo-politik yeteneklerin yaratılmasında belirleyici olan sosyal inovasyon kavramı ile işletmeler içerisindeki çalışanların sosyal korumaları ve refahları da garanti altına alınmaktadır. Bu genel durumla beraber sosyal koruma yalnızca insan refahı üzerinde değil, sosyal kurumlar ve sosyal inovasyon aracılığıyla işletmelerde de bir koruma kalkanı oluşturacaktır. Stratejik insan kaynakları faaliyetlerinden biri olan işveren markasının, sosyal inovasyon kavramı altında sürdürülebilirliğini sağlaması, olumlu birçok gelişmeyle birlikte toplumsal fayda da sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal inovasyon çerçevesinde yaşanan dönüşümün işveren markası yoluyla kurumlarda meydana getirdiği değişim sürecini ve etkilerini araştırmaktır. İşveren markası stratejilerinin ortaya çıkmasında sosyal inovasyon gelişmelerinin etkisini incelediği, farklı bir altyapı ile bu alanda çalışacak araştırmacılara katkı sunduğu için literatüre olan katkı bakımından da önem arz etmektedir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve verilerin toplanması için bilimsel yöntemlerle oluşturulan yarı yapılanmış mülakat formlarından faydalanılmıştır. Saha uygulaması Marmara bölgesinde aktif olarak faaliyet gösteren en az elli en fazla +15000 çalışanı olan yirmi üç firmada yapılmıştır. Firmaların insan kaynakları yönetiminde çalışan sorumlularla yapılan mülakatlar, Maxqda 2020 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, sosyal inovasyon kapsamı dahilinde gerçekleştirdikleri değişimin sonuçları ile stratejik insan kaynakları yapısı aracılığıyla edindikleri işveren markasının, kurumların stratejilerini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changing societal structure brought about by globalization and the transformation of production processes have strengthened the search for new markets and intensified competition. The productivity and sustainability gains achieved by most companies worldwide have underscored the importance of the workforce in production. Today, with the integration of social innovation into our lives, employer branding plays a significant role in the rapid incorporation of human resource management into businesses. The concept of social innovation, which is crucial for meeting material and moral needs, balancing social relationships, and creating societal identities and socio-political capabilities, also ensures the social protection and well- being of employees within organizations. Along with this general framework, social protection not only enhances human welfare but also serves as a protective shield within businesses through social institutions and social innovation. Ensuring the sustainability of employer branding, a strategic human resources activity, under the umbrella of social innovation contributes not only to positive developments but also to broader societal benefits. This study aims to investigate the transformation and effects brought about by social innovation within institutions through employer branding. It holds significance for the literature by examining the impact of social innovation developments on the emergence of employer branding strategies, offering a unique perspective, and contributing to future research in this area. A qualitative research methodology was employed in this study, and semi-structured interview forms developed using scientific methods were utilized for data collection. The field study was conducted in twenty- three companies operating in Marmara Region, each with 50 or more employees. Interviews with human resource management professionals from these firms were analyzed and interpreted using the Maxqda 2020 program. The findings reveal that the outcomes of changes in social innovation influence employer branding strategies implemented through the strategic human resource structures of organizations.