Okul öncesi öğretmenlerin yaşam doyumları ve yaratıcı düşünme eğilimlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerine etkisi
Life satisfaction of preschool teachers and the effect of creative thinking tendencies on lifelong learning tendencies
- Tez No: 927778
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇALIŞANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerin yaşam doyumları ile yaratıcı düşünme eğilimlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin çeşitli demografik değişkenlere göre değişip değişmediği de incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri ve ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında MEB'e bağlı okullarda çalışan 222 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket tekniği kullanılarak“Kişisel bilgi formu, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği, Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği ve Yaşam Doyum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin dağılımlarının normal olduğu değerlendirildiğinden gruplar arası fark analizleri bağımsız örneklem t-testi; Post Hoc analizleri için Bonferroni tekniği, değişkenler arasındaki ilişki analizleri için de Pearson momentler çarpımı korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmada Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeğinin öz disiplin, yenilik arama, cesaret, merak, şüphe etme ve esneklik alt boyutlarından yenilik aramanın okul öncesi öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerin yaşam doyumları ile öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimi arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yaşam boyu öğrenme eğiliminin gelişmeye açıklık alt boyutu üzerinde yaratıcı düşünme eğiliminin yenilik arama alt boyutunun pozitif yönlü ve yaşam doyumunun ise negatif yönlü anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Yaşam boyu öğrenme eğiliminin öğrenmeye isteklilik alt boyutu üzerinde yaratıcı düşünme eğiliminin yenilik arama ve öz disiplin alt boyutlarının pozitif yönlü ve yaşam doyumunun ise negatif yönlü anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Yaşam doyumu ile yaşam boyu öğrenme eğilimi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin demografik özelliklere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between preschool teachers' creative thinking tendencies and life satisfaction on their lifelong learning tendencies. In addition, it was examined whether the creative thinking tendencies, life satisfaction and lifelong learning tendencies of preschool teachers changed according to various demographic variables. Quantitative research methods and relational screening design were used in the study. The sample of the study consisted of 222 preschool teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. The data of the study were collected online through the Lifelong Learning Tendencies Scale, Marmara Creative Thinking Tendencies Scale and Life Satisfaction Scale using the survey technique. As the data distribution is considered normal, an Independent Sample t Test was used to analyze differences between groups. The Bonferroni technique and Pearson product-moment correlation coefficient were used for post hoc analyses and the analysis of relationships between variables, respectively. In the study, it was concluded that self-discipline, novelty seeking, courage, curiosity, doubt and flexibility sub-dimensions of the Creative Thinking Tendencies Scale had a positive and significant effect on preschool teachers' lifelong learning tendencies. It was determined that preschool teachers' life satisfaction had a negative and significant effect on teachers' lifelong learning tendencies. It was determined that the sub-dimension of creative thinking tendency, seeking novelty, and life satisfaction had positive and negative significant effects on the sub-dimension of openness to development of lifelong learning tendency. It was determined that the sub-dimension of creative thinking tendency, seeking novelty and self-discipline had positive and life satisfaction had negative significant effects on the sub-dimension of willingness to learn of lifelong learning tendency. It was determined that life satisfaction had a negative and significant effect on lifelong learning tendency. It was determined that lifelong learning tendencies differed significantly according to demographic characteristics.