Hastanelerde engelli bireylerin erişilebilirliğini artırmayı sağlayan ajan tabanlı bir sistemin tasarlanması
Designing an agent-based system that enables increasing the accessibility of disabled individuals in hospitals
- Tez No: 927792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLESİN SENA DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hastanelerde engelli hastalar sağlık hizmetlerine erişimde birçok güçlükle karşı karşıyadırlar. Bu hastalar yer yön bulma, sıra bekleme ve/veya kaçırma, ilgili birime erişme veya yer yön bulma konusunda ilgili personele erişme gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Engelli bireylerin yaşadıkları bu sorunların en aza indirilmesi için önerilen bu çalışma kapsamında engelli bireylerin erişilebilirlik sorunlarını ortadan kaldıracak bir refakatçi sistem tasarlanmıştır. Geliştirilen sistem sayesinde engelli hastaların sağlık hizmetlerine daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlamıştır. Bu sistem sayesinde zamanın en verimli şekliyle kullanımı sağlanmış olup hastanelerde yaşanılan erişim sorunları azaltılmıştır. Çalışmanın amacı hastanelerde yaşanan hizmete ulaşma karmaşıklığına akıllı ajanları kullanan bir sistem sayesinde son vermektir. Bu kapsamda tasarlanan sistemdeki hasta ajanı, personel ajanı ve hasta-personel arasında koordinasyonu sağlayan yönetici ajandan oluşan çoklu ajan tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem sayesinde kuyruk bekleme süresi, ilgili birime ulaşma süresi ve hizmet kalitesi gibi performans ölçütlerinde iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disabled patients in hospitals face many difficulties in accessing health services. These patients face many problems such as finding a place, waiting in line and/or missing, accessing the relevant unit or accessing the relevant personnel for finding a place. Within the scope of this proposed project to minimize these problems experienced by disabled individuals, it is planned to design a companion system that will eliminate accessibility problems of disabled individuals. Thanks to the system to be developed, it will be ensured that patients with disabilities can access health services more easily and quickly. Thanks to this system, the most efficient use of time will be ensured and access problems experienced in hospitals will be reduced. The aim of the study is to put an end to the complexity of accessing services experienced in hospitals thanks to a system that uses intelligent agents. In this context, a multi-agent based system will be developed consisting of the patient agent, the staff agent and the managing agent providing coordination between the patient and staff in the system to be designed Dec. By improving the system, it is expected to provide improvement in performance criteria such as queue waiting time, time to reach the relevant unit and service quality.