Sendikaların mali denetimi
Financial auditing of unions
  1. Tez No: 92782
  2. Yazar: ZEYNEP BOZDOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET SENDİKALARIN MALİ DENETİMİ Sendikaların Mali Denetiminin, özellikle Türk Sendikacılık tarihi göz önüne alındığında, ilk dönemlerde yürürlükte olan Dernekler Kanunu hükümlerine göz önüne alınarak yapılmaya çalışıldığını görürüz. Bunun nedeni, Sendikacılık anlayışının o dönemlerde ülkemizde henüz tam olgunlaşmamış olmasından kaynaklanmış olabilir. Ancak, 1961 Anayasasından sonra 274 sayılı Sendikalar Kanunu adı altında bağımsız bir Kanunun çıkartılmasıyla, Sendikaların Mali Denetimi konusunun Dernekler Kanunundan ayrı bir kanunla düzenlenmesi sağlanmış olmaktaydı. O dönemdeki Sendikalar üzerinde iç denetimden başka bir de Devletin Bakanlıkları ve sendikanın üst kuruluşu olan konfederasyon tarafından denetlenmesi şeklindeki sıkı denetim, daha sonraları, uluslararası sözleşmelerin, özellikle de Milletlerarası Çalışma Teşkilatının 87 sayılı sözleşmesinde belirtilen yakınmalara uygun olarak 1982 Anayasası'na gelinceye kadar kademe kademe hafifletilmiştir. 82 Anayasasından sonra yürürlüğe giren 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ile, önce Konfederasyonun Sendikayı denetimi, sonra da Devletin denetimi kaldırılmış, Sendika Denetimi sadece iç denetim haline gelmiştir. Denetimin bu hale getirilmesinin nedeni Sendika özgürlüğünü tam anlamıyla sağlamak düşüncesidir. Ancak bununla birlikte, ülkemizde Anayasal ve siyasal gelişim göz önüne alınarak, özellikle 274 sayılı Sendikalar Kanunu döneminde yaşanılanları da unutmayarak, Sendikaların Mali Denetiminde tamamen bürokratik ve periyodik bir uygulama haline getirmek doğru olmayacaktır. Tüm bu nedenlerle Sendikaların da, gelirleri ile giderleri ve faaliyetleri arasındaki düzenin ve ahengin sağlanması, denetimin olması gerektiği gibi yapılması, sanılanın aksine, sendika özgürlüğünü kısıtlayıcı değil, aksine, Sendikayı kanunsuz davranışlarda bulunmaktan uzaklaştıracak ve gerçek özgürlüğü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINANCIAL AUDITING OF UNIONS Particularly when considering the history of Turkish Trade Unionism we notice that Financial Auditing of Unions was made having taken into account provisions of the Associations Act which was in force during the initial periods.This might be due to that Unionism concept was not mature in our country during those periods. With an independent law under the title of Unions Act No:274 was made effective following 1961 Constitution Financial Auditing of Unions was organized with a law apart from the Association Act. During that period Unions were controlled firlmly by the related Ministeries and the Confederation.which is the upper organization of the union.beside the internal audit.but later.this control had been mitigated gradually due to complaints based on international agreements.specifically on Agreement No:87 of the International Labour Organisation.until the 1982 Constitution became effective. By Union Act No:2821 which became effective following the 1982 Constitution.first the auditing of the Confederation and later Government Audit were abolished and Union Auditing became solely Internal Audit. The reason for making internal audit the only way auditing is.intention to make the Freedom of Unionism effective in full.Besides this.by considering Constıtıtıonal and political development in our country and especially keeping in mind what happened during the period of Union Act.it will be appropriate to make financial auditing of Unions a fully bureaucratic and periodical procedure. For all these reasons.ensuring harmony and accord between incomes and expenditures and actions.and making audit as required will not restrict Unionization Freedom as what is believed.but will take away the Union from acting illegally and provide real freedom.