Örgütsel stres, stres kaynakları ve verimliliğe etkisi
Organizational stress, resources of stress and effect on productivity
- Tez No: 92785
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
140 ÖZET Stres, günümüzün hızlı değişim ve rekabet yaşayan dünyasında bireyin özellikle fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığını ve verimliliğini etkileyen bir kavram olarak kabul edilmektedir. Bireylerin örgütlerde geçirdikleri zaman dilimi dikkate alınırsa, örgütün kendisi bizzat stres kaynağı olmaktadır. Her örgüt uyguladığı politikaya ve diğer birtakım etmenlere göre stres kaynakları geliştirmektedir. Bu çalışmada örgütlerde stres kaynakları bireysel, çevresel, örgütün yapısına ve politikasına, işe, göreve, cinsiyete bağlı olarak belirlenmiştir. Stresin bireysel ve örgütsel etkilerinin hem bireyin her yönden sağlığını etkilediği, hem de örgütün varlığını tehdit ettiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda örgütsel stres kaynaklarını tanıma ve örgütsel stres sonuçlarını belirlemenin, örgütsel verimlilik için son derece önemli olduğu belirlenmiştir. Stres ve verimlilik arasındaki ters orantının örgütler için çalışanların ne denli etkili olduğunu açıkça göstermektedir. Hem özel, hem de kamu yönetiminde geleneksel personel yönetimi işlevlerinden insanı bir bütün olarak ele alan insan kaynağı yönetimine geçilmesi, stres yönetimi açısından da yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
141 SUMMARY Stress is accepted as a concept that influences especially physical, pschological, mental health and productivity of the indivudual in the world which shows rapid change and competition, of today. If the period of time spending on organizations is taken into consideration, organization itself becomes a source of stress. Each organizations develop sources of stress according to the their political application and the other factors. In this study sources of stress in organizations have determined as individual, environmental, structure and politics of organization, work, role and gender. It has seen that effects of stress on individual and organization influence healty of individual with all aspects and also threat existence of organization. In the result of this study it has seen that recognizing of stress resources and determining of stress results are the most important concepts for productivity of organization. Inverse ratio between stress and productivity shows clearly that how workers are effective for organizations. In both private and public management in the case of access from traditional personal management's procedures to human resource management that takes individual as a whole will provide benefit for the view of stres management.