Üretim işletmelerinde bileşik ve yan ürünlerin maliyetlerinin belirlenmesi Tüpraş Kırıkkale Rafineri Müdürlüğü
  1. Tez No: 92786
  2. Yazar: ARİFE BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dünyanın ekonomik ve siyasi yönden globelleşme sürecine girdiği bir ortamda, planlama, kontrol ve karar alma sürecine ışık tutacak sayısal verilerin üretildiği muhasebe fonksiyonunun öneminin her geçen gün arttığı görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde, muhasebe sistemleri kurulurken, işletmelerin verimliliğinin ve karlılığının arttırılmasında, üretim maliyetlerinin saptanmasına dönük verilerin elde edilmesine olanak sağlayacak şekilde yön verilirken, ülkemizde bu kavramın önemi yeni yeni anlaşılmaktadır. Gün geçtikçe karmaşık bir örgüt yapısına dönüşen endüstri işletmeleri yöneticileri ayrıntılı verileri muhasebe servisinden elde ederler. Söz konusu verilerin en önemli kaynağı da maliyet muhasebesidir. Maliyet hesaplama tekniklerinin geliştirilmesi, ürün maliyetlerinin belirlenmesine dönüktür. Çünkü her işletme fiyat belirleme, stok değerleme ve faaliyet sonuçlarını belirleyebilmek ve değerlendirebilmek için elde ettiği ürünlerin maliyetini bilmek zorundadır. Bu derece hassas bir öneme sahip olan ürün maliyetlerinin tespiti pek çok üretim işletmesinde rahatlıkla hesaplanabilmektedir. Ancak bazı üretim işletmeleri, üretimi amaçlanan ürünlerden başka teknolojik zorunluluklar ya da üretim yönteminin bir gereği olarak birden fazla ürün üretirler. Aynı üretim girdilerinden tek bir üretim süreci sonunda ortaya çıkan bu ürünlerin maliyetlerinin belirlenmesi, maliyet muhasebesinin özel bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla pek çok birleşik ve yan ürün maliyeti hesaplama yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntemler, işletmelerin ürettikleri ürünün niteliğine, üretim koşullarına dikkat edilerek seçilmelidir, aksi taktirde üretim tipine uygun olmayan bir yöntemin seçimi hesaplanan ürün maliyetlerinin gerçeği yansıtma olasılığını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The significance of accounting function, which produce numerical data under the light of planning, control and decision-making has recently been observed in the economic and political globalisation process in the world. In the developed countries, when the accounting systems are established, they focused on obtaining data for production costs in order to increase the performance and ratability of the entities however, the importance of this concept has been understood only in the recent days. The top executive officers of the industrial plants, which have almost complicated organisational structure, obtain the detailed data from the accounting departments. The most fundamental source of such date is cost accounting. Because each individual entity has the know the cost of the resulting product in order to determine the prices, assess the stocks and activity results. The assessment of the product costs, which have such an extreme importance, can be easily calculated. However, some of the industrial organisations produce more than one product due to technological requirements or as a requisite of their production methods other than that of the main products. The assessment of the cost of such products with the same production input but produced as a consequence of single production process is a peculiar problem for cost accounting. To solve this problem, a method of calculation is developed for the product combinations and by products. Such methods should be selected with due care taking the characteristics of the product produced by such organisations and production conditions in to consideration. Otherwise, selection of a method, which does not fit to the production type, shall reduce the possibility of reflecting the truth for the product cost.