Kedilerde kalp hastalıklarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of heart diseases in cats
  1. Tez No: 927933
  2. Yazar: BURHAN CİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Cardiology, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kalp hastalıkları, kedilerde genellikle asemptomatik seyirli, ani bir şekilde ölüme neden olan oldukça yaygın ve ciddi bir durumdur. Bazı kedilerde ise öksürük, erken yorulma, hareket etmede isteksizlik, bayılma, arteriyel tromboembolizm, kardiyak aritmiler, senkop, konjestif kalp yetmezliği gibi belirtiler gösterebilir. Bir yandan asemptomatik seyirli olması diğer yandan semptomatik olarak akciğer hastalıklarıyla da karışması kalp hastalıklarının erken dönemde ekokardiyografik muayenelerle tespit edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmada da Samsun'da faaliyet gösteren bir özel veteriner kliniğine getirilen 25 kedinin (15 erkek, 10 dişi) cinsiyetine ve ırkına bağlı olarak kalp hastalıklarına yatkınlıkları ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Yapılan incelemelerde kedilerde sadece hipertrofik kardiyomiyopati (HCM), restriktif kardiyomiyopati (RCM), patent duktus arteriosus (PDA) ve ventriküler septal defekt (VSD) ile karakterize kalp hastalıkları tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre kalp hastalıkları dişi kedilere (%40) göre erkek kedilerde (%60) daha fazla görülebilmektedir. Erkek kedilerin %80'i HCM, %13,3'ü RCM, %6,6'sı VSD'li iken dişi kedilerin %80'i HCM, %10'u PDA ve VSD'li bulunmuştur. Erkek kedilerde HCM görülme sıklığı en fazla British Shorthair (%33) ve British Longhair (%16), RCM sadece Sarman ve Scottish Fold, VSD ise sadece British Shorthair ırkı kedilerde belirlenmiştir. Dişi kedilerde HCM'nin en fazla Tekir (%37.5) ve British Shorthair (%37.5) ırkı kedilerde, PDA'nın sadece British Longhair ve VSD'nin ise British Shorthair ırkı kedilerde görüldüğü saptanmıştır. Sonuç olarak, kalp hastalığı bulunma riskinin British Shorthair ve British Longhair ırkı erkek kediler ile Tekir ve British Longhair ırkı dişi kedilerde diğer kedi ırklarına göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu nedenlerle özellikle British Shorthair, British Longhair, Tekir, Scottish Fold ve Sarman ırkı kedilerin klinik belirtilerine bakılmaksızın özellikle orta yaştan itibaren ekokardiyografik muayenelerinin rutin aralıklarla yapılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Heart diseases are a very common and serious stituation that usually has an asymptomatic course in cats and causes sudden death. In some cats, it may show symptoms such as coughing, early fatigue, reluctance to move, fainting, arterial thromboembolism, cardiac arrhythmias, syncope, and congestive heart failure. On the one hand, the asymptomatic course, and on the other hand, the symptomatic confusion with lung diseases indicate that heart diseases should be detected early with echocardiographic examinations. In this study, 25 cats (15 male, 10 female) brought to a private veterinary clinic operating in Samsun were evaluated with echocardiographic methods for their susceptibility to heart diseases depending on their gender and breed. In the examinations, only heart diseases characterized by hypertrophic cardiomyopathy (HCM), restrictive cardiomyopathy (RCM), patent ductus arteriosus (PDA) and ventricular septal defect (VSD) were detected in cats. According to the data obtained, heart diseases are more common in male cats (60%) than in female cats (40%). While 80% of male cats have HCM, 13,3% have RCM, and 6,6% have VSD, 80% of female cats have HCM, and 10% have PDA and VSD. The highest incidence of HCM in male cats was determined to be British Shorthair (33%) and British Longhair (16%), RCM only in Sarman and Scottish Fold, and VSD only in British Shorthair cats. In female cats, HCM was determined to be most common in Tabby (37.5%) and British Shorthair (37.5%) cats, PDA only in British Longhair, and VSD in British Shorthair cats. As a result, it was determined that the risk of heart disease was higher in British Shorthair and British Longhair male cats and Tabby and British Longhair female cats than in other cat breeds. For these reasons, it can be said that echocardiographic examinations should be performed routinely, especially from middle age, regardless of clinical signs, especially for British Shorthair, British Longhair, Tabby, Scottish Fold and Sarman breed cats.