A triadic approach to dialogic education: Exploring the impacts of a dialogic intervention on second language learners' creativity, wellbeing and productive proficiency in tertiary context
Diyalog temelli eğitime üçlü yaklaşım: Yüksek öğretim bağlamında diyalog temelli bir deneysel müdahalenin öğrencilerin yaratıcılık, esenlik ve üretken dil yetkinlik becerileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 927990
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Diyalojik pedagoji, eğitimde temel bir merkezi prensibi desteklemektedir: öğretmek paylaşılan bir eylemdir ve öğrencinin hem kendi öğrenmesinde hem de öğretmenin öğrenmesinde oynayabileceği güçlü bir etken rol vardır. Bu teorik çerçeve dahilinde, bu müdahaleci araştırma, diyalojik eğitimin İstanbul, Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde ikinci dil öğrencilerinin işbirlikçi yaratıcılığı, sosyal-duygusal refahı ve üretken dil yeterliliği üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ana metodolojik tasarımı gömülü deneyseldir çünkü bu yaklaşım araştırmacının nitel verileri deneysel araştırmaya yerleştirmesine olanak tanır. Kontrol grubunda 37 genç yetişkin ikinci dil öğrencisi bulunurken deney grubunda 60 katılımcı yer almaktadır. Toplam 97 öğrenci, Yaratıcılık Becerilerinin Öz Değerlendirmesi İçin Bir Model (Lehmkuhl ve diğerleri, 2021), Psikolojik İyi Oluş ölçeği (Ryff ve Keyes, 1995) ve kurumsal yazma ve konuşma testlerinden oluşan niceliksel ön ve son ölçümleri tamamladı. Niteliksel veriler ise Cam-UNAM SEDA şeması olarak da bilinen Eğitimsel Diyalog Analizi Şemasını kullanılarak deney grubundaki 10 kapsamlı sınıf diyaloğunun analizinden gelmektedir (Hennessey ve diğerleri, 2016). 14 hafta boyunca, yalnızca deney grubu, ana akım İngilizce öğretimi ders kitaplarında geleneksel olarak kaçınılan, kritik ve tabu sosyal konuların da tartışılmasında ikinci dilin diyalojik kullanımını içeren, Google Classroom olarak adlandırılan internet temelli diyalojik alan üzerinde gerçekleştirilen diyalojik bir müdahaleye aktif olarak katıldı. Bunun yanı sıra geleneksel ikinci dil öğretimine de dahil oldular. Müdahale süreci ve bu diyalogların odak noktası, müdahale öncesindeki ilk pilot uygulama süreci sırasında yerel kurumdaki müfredat gerekliliklerine göre özel olarak tasarlanmış ve gözden geçirilmiştir. Bu 14 hafta boyunca kontrol grubu ise aynı öğretmenler tarafından müdahaleci diyalojik eğitim uygulamaları olmadan sadece ikinci dil eğitimi aldı. Kantitatif Kazanım Puanı analizi ve Bağımsız T testi sonuçları, kontrol ve deney grupları arasında yaratıcılık, refah ve üretken dil yetisi becerileri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Niteliksel bulgular, deney grubundaki katılımcıların kullandığı diyalojik iletişim eylemlerinin hem sayısında hem de uzunluğunda kademeli ve gözle görülür bir artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca, özellikle işbirlikçi yaratıcılık odaklı niteliksel bir artış mevcuttur. Bu çalışmada pedagojik çıkarımlar da tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dialogic pedagogy supports a basic central tenet in education: teaching is a shared deed, and the learner has a strong agentive role to play in both their own learning and the learning of the teacher. This embedded experimental research aims to investigate the impacts of dialogic education on 97 second language (L2) learners' collaborative creativity, social emotional wellbeing as well as productive language proficiency at tertiary level in Istanbul, Turkey. Quantitative pre and post measures include A Model for the Self-Assessment of Creativity Skills (Lehmkuhl et al., 2021), Psychological Wellbeing scale (Ryff & Keyes, 1995) and institutional writing and speaking tests. The qualitative data comes from an analysis of 10 extensive classroom dialogues in the experimental group using the Scheme for Educational Dialogue Analysis (Hennessey et al., 2016). For 14 weeks, a dialogic intervention encompassed the dialogic use of L2 in discussing critical and taboo social issues, conventionally avoided in mainstream English language teaching textbooks, conducted on Internet mediated dialogic space, namely Google Classroom, in addition to traditional L2 instruction. The quantitative Gain Score analysis and Independent T test results indicate statistically meaningful differences between the control and experimental groups in terms of creativity, wellbeing and productive proficiency. Qualitative findings show a gradual and visible increase in both the number and the length of dialogic communication acts used by the participants in the experimental group. There is also a qualitative boost in their lengthened utterances in favor of increased collaborative creativity. Pedagogical implications are also discussed in this study.