Esnaf sanatkarlar kredi kooperatiflerinin yapısal sorunları
Structural problems of artisan and craftsman credit guarantee cooperatives
- Tez No: 92813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
113 ÖZET Kooperatifçilik hareketi, tüm dünyada sosyo ekonomik sorunların çözümü için temel bir araç olarak görülmüştür. Ancak, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK), faaliyet alanı içine giren küçük ve orta ölçekli işletmelerin başta finansman olmak üzere, çeşitli sorunlarının çözümü için örgütlenmiş olmalarına rağmen, işlevlerini yerine getirirememektedirler. Bu araştırmada, sözkonusu kooperatiflerin yapısal sorunları yeni bir yaklaşımla incelenmiş olup, konuyla yakın ilgisi nedeniyle KOBİ' ler bütüncül olarak ele alınmış ve bu işletmelerin ESKKK' laria ilgisi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, esnaf ve sanatkar kesimiyle ilgili gelişmeler, mevzuat ve kalkınma planları çerçevesinde irdelenmiştir. Kooperatiflerin yapısal sorunları ise; mevzuat, yönetim denetim, finansman, üst örgütlenme ve eğitim başlıkları altında açıklanmıştır. ESKKK' lara ilişkin yapısal sorunlar konusunda, kooperatif yöneticilerinin bakış açıları 73 birim kooperatif yöneticisine uygulanan anketle saptanmış ve çeşitli yönlerden yönetici profili ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları, bu örgütlerin kooperatifçilik ilkelerini uygulamadıklarını ve gerçek kooperatifçilikten uzaklaştıklarını, yöneticilerin genel durum ve sorunlara yaklaşım bakımından da farklı özelliklere sahip olduklarını ortaya koymaktadır. ESKKK' ların yapısal sorunlarıyla ilgili bulgular ise; mevzuat, yönetim denetim, finansman, üst örgütlenme ve eğitim alanlarında bir dizi önlemler alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle, kooperatifçilik eğitimi ve kooperatifler bankası konusunda ivedi çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında, kooperatiflerin işletmecilik prensipleri doğrultusunda yönetilmesi ve mevcut üst örgütlenme yapısındaki aksaklıklar ortadan kaldırılmalıdır. Bütün bunların yapılabilmesi ise, ortakların ve toplumun“kooperatif bilinci”ne sahip olmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
114 ABSTRACT Cooperativisim movement has been seen as a means of solution of socio-economic problems in all the world. Artisan and Craftsman Credit Guarantee Cooperatives (ACCGC) firstly as a financial means, which include small and medium sized business, don't work as the solution of different problems. In this research, these cooperatives structural problems have been examined in a different way and their relation with ACCGCs has been studied. Also improvements related to trade and craftsmen have been examined in the frame of laws and progress plans.Cooperatives structural problems have been explained under the title of laws, management, control, financing, up organization and education. The structural problems related to ACCGCs in the view of cooperative managers has been determine v“ Ul”iU~ applied public surveys to the 73 unit cooperative managers. Research results show that these organizations are faravay from the cooperativism movement and real cooperativism and cooperative managers have different characteristics according to their approach to the problems and general state. The reality related to ACCGCs structural problems mention to take some preventions on the subjects of laws, management, control, financing, organization and education. Especially, on the subject of cooperativism education and cooperative banks, there must be some rapid solutions. In addition to this in the direction of business principles, cooperatives must be managed and the troubles in the structure of organization must be elevated. To be able to do all these, the partners and the society must have a“Cooperative Conscious”. t& YtKSötö?antMtamuu dokümantasyon