The sublime in waterscapes
Su manzaralarında yüce
- Tez No: 928137
- Danışmanlar: DR. GÖNÜL EDA ÖZGÜL TAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Philosophy, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, çağdaş sanatta su ile yüce kavramı arasındaki dinamik ilişkiyi inceler. Hem suyun hem de yücenin, varoluş ile yok oluş, doğa ile teknoloji, gerçeklik ile hayal arasındaki sınırların çözüldüğü eşiklerde var olan dinamik ve akışkan fenomenler olduğunu savunur. Su, yüzyıllar boyunca hayal gücünü besleyen, sanatsal ve felsefi yaklaşımlara ilham veren temel bir element olarak, akışkanlığı, enginliği ve dönüştürücü doğasıyla heyecan ve dehşet hislerini uyandırarak yüce duygusunu derinden hissettirir. Bu tez, yüce deneyimi arzusunu temel alarak suya bakışımızın, doğanın değişen anlamları ve teknolojiyle nasıl evrildiğini inceler. Suyu yalnızca fiziksel bir fenomen olarak değil, aynı zamanda sürekli değişim ve akış halinde olan varoluşun bir metaforu olarak ele alır. Disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, suyun ele avuca sığmaz ve dönüştürücü doğasını yansıtan akışkan bir metodoloji izler. 'Dünyada olma' halinden 'akış içinde olmaya' geçiş, algımızı nasıl değiştirir? Su, ekolojik ve teknolojik dönüşümler çağında yüce duygusunu nasıl uyandırmaya devam ediyor? Geleneksel doğa tasvirleri, teknolojik imkânlarla farklı mecralara taşındığında yüce deneyimi nasıl yeniden şekillenir? Tez, Hiroshi Sugimoto'nun Seascapes serisi, Bill Viola'nın Ascension adlı video yerleştirmesi ve Anish Kapoor'un Descension adlı enstalasyonu üzerinden bu sorulara yanıt arar. Bu eserler suyu hem doğal bir fenomen hem de varoluşsal ve ekolojik bir eşik olarak konumlandırır. Çağdaş sanatın klasik yüce anlayışını nasıl dönüştürdüğünü ve teknolojik gelişmeler ile spekülatif yaklaşımlar doğrultusunda nasıl evrildiğini inceler. Bu çalışma, elementlerle kurduğumuz ortak varoluşu yeniden düşünmeye ve suyu yalnızca fiziksel ve doğal bir element olarak değil, aynı zamanda akışkanlık, dönüşüm ve oluş haliyle ilişkilendirilen bir metafor olarak ele almaya davet eder.
Özet (Çeviri)
The thesis explores the dynamic relationship between water and the sublime in contemporary art, positioning both as interconnected and fluid phenomena that exist in liminalities where boundaries dissolve between generation and negation, nature and technology, and reality and imagination. The research employs an interdisciplinary, fluid methodology reflecting water's elusiveness and transformation. Water as a central element, has captivated human imagination for centuries, inspiring artistic expression and philosophical inquiry. Its fluidity, immensity, and elusiveness evoke awe and astonishment, aligning with the sublime. The study reimagines water through the sublime, examining how changing understandings of nature and technology shape our perception of water as both a physical phenomenon and a metaphor for flux. It addresses key questions: What if we shift our perspective from 'being in the world' to 'being in flux'? How does water continue to evoke the sublime amid ecological and technological change? How do traditional representations of nature shift towards technological mediations reflecting the evolution of the sublime? Examining Hiroshi Sugimoto's Seascapes, Bill Viola's Ascension, and Anish Kapoor's Descension, the thesis explores how these artworks reconsider the sublime, presenting water as both a natural phenomenon and a liminal space for existential and ecological inquiry. These works expand the limits of their media, showing how contemporary art transforms classical notions of the sublime, integrating technology and speculative perspectives. The study invites us to reimagine coexistence with the elements, and rethink water not just as a physical element, but as a metaphor for flux, transformation, and the never-ending cycle of becoming.