Dış borçlanmada istikrar programlarının Türkiye'nin kalkınma sürecine etkisi (IMF örneği)
- Tez No: 92824
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ KONUKMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 339
Özet
ÖZET Ekonomik gelişme arzusunda bulunan gelişmekte olan ülkeler, ihtiyaç duydukları dış kaynakları elde edebilmek için, dış borçlanmalara başvurabilmektedirler. Ekonomik kalkınma programlarının yürütülmesi ve projelerinin gerçekleştirilmesi, cari işlemler açığının kapatılması, dış borç ödemelerinin düzenli şekilde yürütülmesi ve yeni kaynakların sağlanması amacıyla Türkiye'de dış borçlanmaya gitmektedir. Dış borçların yatırımlar da kullanılması gerekliliğinin yanında, dış borçla elde edilen sermayenin marjinal verimliliğinin, dış borcun maliyetinden daha büyük olmasına dikkat edilmelidir. Bir ülkenin elde edebileceği dış borçlar, çeşitli ekonomik ve politik faktörlerin etkisi altındadır. Dış borç bulma kapasitesi, ülke ekonomisinin genel durumu, dış borç yükü ve geri ödeme durumuyla yakından ilgilidir. 1980'lerde özellikle Latin Amerika Ülkeleri başta olmak üzere birçok gelişmekte olan ülke, dış borçlarını ödeyemez duruma düşmüş ve dünya büyük bir borç krizi yaşamıştır. Günümüzde yaşanan mali küreselleşmenin yanında mali krizler de uluslararası ekonominin temel parçası olmuştur. Türkiye'nin de üye olduğu uluslararası para fonu (IMF), uluslararası ekonomik işbirliğini hedefleyerek kurulmuştur. IMF ile olumlu ilişkiler içinde bulunmak üye ülke için büyük önem taşımaktadır. Uluslararası kreditörlerin, kredi değerlendirme kuruluşlarının yaptıkları ülke değerlendirmelerine bu referans oluşturmaktadır. Türkiye'nin IMF ile girdiği ekonomik istikrar programları için bu uluslararası mali ve finans kuruluşları, Türkiyeye uygun koşullarda dış borçlanma olanağı sunmaktadırlar. Türkiye'nin dış borç göstergeleri, çeşitli ülkelerle karşılaştırıldığında kriz boyutunda bir dış borç sorunu olmadığı ancak, dış borçların ekonomik sorunlar gündeminde de mutlaka yer alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye ekonomisi çözülmesi gereken sorunların varlığına karşın büyük bir dinamizm göstermektedir. Bölgesinde en fazla çeşitlilik taşıyan bir ekonomiye sahiptir. Uluslararası ekonomik sistemle güçlü bir bütünleşme içinde oluşu, gelişmiş ülkeler arasında yer alma çabası için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developping countries which would like to develop economically may become indebted to get exterior sources they need. Turkey becomes indebted to implement economic development programs, to realize the projects, to cover up a current account deficit, to pay foreign debts regularly and to provide new sources. Foreign debts not only should be used for investments but also the marginal productivity of the capital obtained by the debt should be more than the cost of the debt. The foreign debts that a country can get are affected by some economic and politic factors; the capacity of getting debt, general situation of the economy of the country, the burden of foreign debt and repayment conditions. In 1980s, many developping countries especially Latin American countries couldn't pay their foreign debts and there was a great economic crisis in the world. Financial globalization and financial crisis that we experience today are basic parts of the international economy. International Money Found (IMF), one of whose member states is Turkey, was founded for international economic cooperation. Having a good relationship with IMF is very important for a country. It is a referance for country assessments carried out by international creditors and credit assessment institutions. Turkey carries out economic stability programs in cooperation with IMF and as a result of this international finance institutions provide to Turkey with more suitible foreign debt conditions. If we compare the foreign debt indicators of Turkey with other countries we see that thre isn't a foreign debt crisis for Turkey but foreign debts must be in agenda of the economic problems. Turkish economy is very dynamic inspite of the problems which have to be resolved. It has an economy that is varied in the region. It is hopeful that Turkish economy has integrated with international economic system and Turkey has been trying to take part in developping countries. tcTtesöcöfeftsriMKöiiou»