The rationale for pursuing graduate education: Do neoliberalism and human capital theory matter?
Lisansüstü eğitim almanın mantığı: Neoliberalizm ve insan sermayesi teorisi önemli mi?
  1. Tez No: 928328
  2. Yazar: GÖZDE ÇEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT KORUMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma neoliberal öznelliklerin lisansüstü eğitimde nasıl inşa edildiklerinin beşerî sermaye söylemi çerçevesinde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçtan yola çıkılarak araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmada amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Olgubilim çalışmaları, araştırılmak istenen olguya ilişkin bütünlüklü bir kavrayışı kişilerin deneyimleri doğrultusunda gerekli kıldığından, devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde lisansüstü eğitim programlarında ders veren öğretim üyeleri ve lisansüstü programlarda hali hazırda öğrenim gören öğrenciler çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu 20 öğretim üyesi ve 42 öğrenci olmak üzere 62 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler ile gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda beşeri sermaye söylemi, lisansüstü eğitimin dönüşümü, rekabetçilik, girişimcilik ve güvencesiz çalışma temalarına ulaşılmıştır. Lisansüstü eğitimdeki insan sermayesi söylemi teması, ileri düzey eğitimin, bireylerin kariyer beklentilerini ve kişisel gelişimlerini artıran beceriler ve kaynaklar kazandırmadaki rolünü incelemektedir. Lisansüstü eğitimin dönüşümü teması, ekonomik geçerliliği geleneksel eğitim değerlerinin önünde tutan neoliberal baskılara karşı akademik kurumlarda meydana gelen önemli değişimlere odaklanmaktadır. Rekabetçilik teması, neoliberal ideolojilerin etkisi altında şekillenen bir ortamda öğrencilerin yolculuklarını şekillendiren baskı ve beklentileri incelemektedir. Girişimcilik teması, öğrencilerin modern iş gücü piyasasında karşılaştıkları karmaşıklıklara hazırlık olarak girişimcilik zihniyetinin nasıl güçlendirildiğine dair artan vurguyu araştırmaktadır. Güvencesizlik teması, öğrencilerin neoliberal bir bağlamda akademik ve profesyonel yaşamlarında karşılaştıkları güvencesiz koşulları incelemektedir. Sonuç olarak, öğrencilere sadece iktisadi özneler olarak değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk taşıyan ve entelektüel derinliği olan bireyler olarak bütünsel bir gelişim imkânı tanıyan eğitim modellerine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze how neoliberal subjectivities are constructed in graduate education within the framework of human capital discourse. Based on this purpose, the research was designed in accordance with the phenomenology, one of the qualitative research designs. Purposive sampling technique was used in this study. Since phenomenological studies require a holistic understanding of the phenomenon to be investigated in line with people's experiences, faculty members teaching in graduate education programs at public universities and foundation universities and students currently studying in graduate programs were determined as the study group. The working group consists of 62 participants, 20 faculty members and 42 students. Research data were collected as semi-structured individual interviews. The data were analyzed using the content analysis technique. As a result of this analysis, the themes human capital discourse, transformation of graduate education, competitiveness, entrepreneurship and precarity were reached. The theme of human capital discourse in graduate education examines the ways in which advanced education contributes to the cultivation of skills and resources that enhance individuals' career prospects and personal development. The theme of the transformation of graduate education explores the significant shifts occurring within academic institutions in response to neoliberal pressures that prioritize economic viability over traditional educational values. The theme of competitiveness examines the pressures and expectations that shape students' paths in a landscape increasingly influenced by neoliberal ideologies. The theme of entrepreneurship explores the increasing emphasis on fostering an entrepreneurial mindset among students as they prepare for the complexities of the modern job market. The theme of precarity examines the precarious conditions that many students face as they navigate their academic and professional lives in a neoliberal context. The conclusion advocates educational models that prioritize intellectual rigor, social responsibility, and the holistic development of students as engaged citizens rather than mere economic agents.