Çokuluslu şirketlerin dış ticarete etkileri
  1. Tez No: 92834
  2. Yazar: ÖKKEŞ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
204 ÖZET 1900'lü yılların başlarında, ortaya çıkan çokuluslu şirketler, dünya ekonomisinde giderek artan bir öneme sahip olmaktadır. Birden fazla ülkede faaliyet gösteren bu şirketler, kârlarını artırabilmek için dışarıya açılmaktadırlar. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapan bu şirketler, yatırım yaptıkları ülkelerin ekonomilerine önemli ölçüde etki etmektedirler, özellikle dış ticarete etkileri oldukça büyüktür. Çokuluslu şirketlerin, faaliyetleri ile refahı yükselttiği, ülkeye teknoloji ve sermaye transfer ettiği, ihracata büyük ölçüde katkıda bulunduğu, ülkeye yönetim becerisi getirdiği ve verimliliği artırdığı öne sürülmektedir. Türkiye'de çokuluslu şirketlerin faaliyeti, Cumhuriyetin kurulmasından sonra ağırlık kazanmış ve 6224 sayılı Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu ile tüm sektörlerde yatırım yapmaya başlamışlardır. Toplam özel sektör satış hasılatının % 23'ünü gerçekleştirmişlerdir. Bu şirketler Türkiye'deki kamu kuruluşları ve özel firmalara göre, daha az işçi çalıştırmakta, daha çok üretmekte, daha çok satış yapmakta ve daha çok kâr elde etmektedirler. Türk ekonomisine ve Türk ticaretine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadırlar. Bu çalışmada, çokuluslu şirketlerin yatırım yaptıkları ülke ekonomileri üzerindeki, özellikle de dış ticaret üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Birinci bölümde, çokuluslu şirketlerin tanımı ve kapsamı, çokuluslulaşma nedenleri, yapıları ve işlevleri ele alınmış, ikinci bölümde de bu şirketleri açıklamaya yönelik kuramsal yaklaşımlara, çokuluslu şirketlerin ülke ekonomileri ve dış ticaret üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise çokuluslu şirketlerin Türkiye'deki faaliyetleri, Türk ekonomisine ve Türk dış ticaretine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
205 SUMMARY Multinational corporations, emerged in the years early 1900's have increased their effects on the world economy. These companies being in more than one country are trying to invest abroad to increase their benefits. These companies making investment in developed and devoloping countries are contributing the host country economies in great exend. Especially their effects in foreign trade is more important. It is said that multinational corporations, while increasing the welfare of their host countries, at the sametime, they were bringing new tecnologies and transfering investment capitals, contributing the export of the country, bringing management skills and increasing the productivity. Activities of multinational corporation in Turkey had increasedduring the early years of. Turkish Republic and with inception of Foreign Investment Promotion Law (numbered 6224) they have extended their investment to whole sectors of Turkish economy. These corporations have realized 23 percent of private sector total sale income in our country. When compared with state enterprises and private sector companies, these corporations employed less workers, produced more, selled more and in return earned much money. It can be said that they have had rather high contribution to Turkish economy and trade. The main emphasis in this work is on the effect of economies especially foreign trade of host countries where these corporations made investment. In the first section, definition and scope of multinational corporations; reasons of their being multinational, their structure and functions taken up. In the second section, to clarify the subject conceptual approaches, effects of multinational corporations on the host country economy as a whole and foreign trade are discussed. In the third and the last section activities of multinational corporations in Turkey, their effects on Turkish economy and foreign trade are evaluated.