Eğitim mekânlarinin öğrenme üzerine etkisinin nöromimari yöntemle kullanici odakli incelenmesi: ankara üniversitesi tip fakültesi morfoloji binasi üzerine bir araştirma
A user-centered neuroarchitectural examination of the impact of educational spaces on learning: a study on the morphology building of Ankara University Faculty of Medicine
- Tez No: 928423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Eğitim mekânlarının tasarımı, öğrencilerin duygu durumu ve öğrenme süreçleri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi morfoloji binası anatomi amfi derslikte yürütülen araştırma ile eğitim ortamlarında nöromimari ilkelerinin uygulanmasının, öğrencilerin dikkat, odaklanma ve akademik performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Hipotez olarak, öğrenmeyi artıran mekân tasarımlarında doğa ile ilişkili tasarım unsurlarının kullanılmasıyla, öğrencilerin bilişsel süreçlerinin destekleneceği öne sürülmüştür. Çalışmada, demografik veriler, doğa ile etkileşim ve mekânsal memnuniyet anketleri, duygu durum anketi (POMS) ve nabız ölçümleri gibi veri toplama yöntemleri kullanılarak, seçilen derslikte bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Bulgular, nöromimari kriterlerin ve doğa ile ilişkili tasarım unsurlarının, öğrencilerin duygu durumlarını düzenleyerek öğrenme motivasyonlarını artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, bilinçli şekilde tasarlanan eğitim mekânlarının, öğrencilerin akademik başarısını ve bilişsel performansını desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of educational spaces has a direct impact on students' mood and learning processes. This study investigates the effects of applying neuroarchitectural principles in educational environments on students' attention, focus and academic performance through research conducted in the anatomy amphitheater of Ankara University Faculty of Medicine morphology building. The hypothesis suggests that incorporating nature-integrated design elements into learning-enhancing spaces supports students' cognitive processes. The study employs various data collection methods, including demographic data, nature interaction and spatial satisfaction surveys, mood assessment surveys (POMS), and pulse measurements to conduct a field study in the selected classroom. The findings indicate that neuro-architectural principles and nature-integrated design elements regulate students' mood and enhance their learning motivation. Consequently, it has been determined that consciously designed educational spaces support students' academic success and cognitive performance.