Tılsımlı Ekiyetler (Sihirli Hikayeler) metni üzerinde Tatar Türkçesi'nin şekil bilgisi açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of morphological features of Tatar Turkish on the text of Tılsımlı Ekiyetler (Magic Tales)
  1. Tez No: 92846
  2. Yazar: GÖKSEL AKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Tatar Türkçesi Türk lehçeleri içinde Kuzey-Batı (Kıpçak) grubuna dahil edilmektedir. Amacımız Tatar Türklerine ait Tılsımlı Ekiy etler“Sihirli Masallar”dan hareketle Tatar Türkçesi'nin şekil bilgisi özelliklerini tespit etmektir. Tezimiz giriş, inceleme, metin ve aktarma olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde genel olarak Tatar Türkleri ve Tatar Türkçesi, Tatar Türkleri'nin tarihçeleri ve edebiyatları üzerinde durulduktan sonra Türk edebiyatmda masal türü hakkında bilgiler verilmiştir. Tezimizin ana bölümlerinden birisi olan inceleme bölümünde Tılsımlı Ekiyetlerîn şekil bilgisi özellikleri örneklerle açıklanmıştır. Bu bölümde örnek olarak verilen kelimelerin anlamlan tırnak içinde gösterilmiştir. Tezimizdeki her masala bir numara verilmiş ve her masalın da satır numaraları gösterilmiştir. Dolayısıyla inceleme bölümünde örnek verilen kelimelerdeki ilk rakam masal numarasını, ikinci rakam ise o masalın satır numarasını göstermektedir. Metin bölümünde tezimize kaynak olan Tılsımlı Ekiyetler transkribe edilmiş; aktarma bölümünde Türkiye Türkçesi'ne aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tatar Turkish is included in North-West (Kıpçak) group among Turkish dialects. Our purpose is to establish morphology features of Tatar Turkish. Our thesis includes four main parts, introduction, examination, text and translation. Tatar Turks and Tatar Turkish, Tatar's history and literature and tales in the Turkish literature are explained in the introduction section. İn the examination part, mainly morphology features of Tatar Turkish are amphasized. Each tales and their lines are numbered in the text part. The example words which we gave have two numbers. The first number points number of tale, the second number points number of line Following conclusion and references the text transcriptions are added. The tales are translated to Turkey Turkish from Tatar Turkish in the translation section. ««, J»-.. -. *"« W/4.OL0 IWklFMANTASVON MERKEZ»