Okul öncesi dönemde fen bilimleri eğitimi üzerine öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on science education in the preschool period
- Tez No: 928633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın ana hedefi, okul öncesi döneminde verilen fen bilimleri eğitiminin uygulanabilirliği üzerine öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimleyici desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklem grubu, İstanbul'un Beşiktaş ilçesine bağlı bir özel okulda görev yapan 10 kadın okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Gerçekleştirilen görüşmeler, öğretmenlerin verdikleri yanıtlar doğrultusunda ses kaydına alınmış ve ardından yazılı metne dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile detaylı bir şekilde incelenerek açık kodlar yapılmıştır. İlgili kodlar birleştirilerek ortak anlamlar doğrultusunda temalar oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucu, bazı okul öncesi öğretmenlerinin fen bilimleri eğitimi konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadığını, fen merkezlerinin ise birçok sınıfta aktif kullanılmadığını veya hiç bulunmadığını ortaya koymaktadır. Bunun dışında, öğretmenlerin öğretmen merkezli ve sonuç odaklı yaklaşımlar benimsedikleri görülmektedir. Müfredatta fen bilimlerine daha az yer verildiği ve içeriklerin çocukların bireysel ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanamadığı belirtilmektedir. Tüm bunların, erken yaşlarda bilimsel düşünme becerilerinin gelişimine çok önemli katkı sağlayabileceği konusuna da ayrıca vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine preschool teachers' perspectives on the practicality of science education provided during early childhood. This study was conducted within the framework of a descriptive design, one of the qualitative research methods. The sample group consists of 10 female preschool teachers employed at a private foundation school in the Beşiktaş district of Istanbul. Interviews were recorded based on the teachers' responses and subsequently transcribed into written texts. The obtained data were meticulously analyzed using the content analysis method, where open coding was applied. Related codes were merged to create themes based on shared meanings.The findings of the research reveal that some preschool teachers lack sufficient knowledge and experience in science education, and science centers in many classrooms are either not actively used or absent altogether. Furthermore, it was observed that teachers adopt teacher-centered and outcome-focused approaches. It was also noted that science education receives limited attention in the curriculum, and the content is not designed to meet children's individual needs effectively. The study emphasizes the significant potential of science education at an early age in fostering the development of scientific thinking skills.