Sınıf öğretmenlerinin program okuryazarlık algıları ile öğretim programına bağlılık algıları arasındaki ilişki
The relationship between class teachers' curriculum literacy and curriculum fidelity perceptions
  1. Tez No: 928665
  2. Yazar: GÖKÇE ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER ÖZAYDINLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Öğretim programı okuryazarlığı, öğretmenlerin eğitim sürecindeki etkin uygulamalarını destekleyen önemli bir kavramdır. Bu kavramın öğretim programına bağlılıkla ilişkisi, öğretmenlerin mesleki performansını ve öğrenci başarısını etkileyebilecek kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları ile öğretim programına bağlılık algıları ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemektir. Betimsel yöntem, ilişkisel tarama modeli kullanılan araştırmanın örneklemi, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde Muğla ilinde MEB bünyesindeki devlet okullarında görev yapan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 366 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Keskin ve Korkmaz (2021) tarafından geliştirilen“Öğretim Programı Okuryazarlığı Algı Ölçeği”ve Burul (2018) tarafından geliştirilen“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, dağılım testleri, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Korelasyonu ve Basit Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık algıları yüksek ve öğretim programına bağlılık algıları orta düzeydedir. Sınıf öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları cinsiyet, öğrenim durumu, okulun bulunduğu ilçe ve bölgeye göre değişirken, kıdem ve mezun olunan programa göre değişmemektedir. Sınıf öğretmenlerinin öğretim programına bağlılık algıları cinsiyet, okulun bulunduğu ilçe ve bölge değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken, kıdem, öğrenim durumu ve mezun olunan programa göre anlamlı fark göstermemiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin, öğretim programı okuryazarlık algıları ile öğretim programına bağlılık algıları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı ilişki olduğu anlaşılmıştır. Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda öğretim programı okuryazarlık algısının öğretim programına bağlılık algısını %26.5 oranında açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Curriculum literacy is an important term that sustains the effective practices of teachers within the educational process. The relationship between literacy and curriculum fidelity emerges as a critical factor which may influence both teachers' professional performance and students' academic achievement. The purpose of this study is to examine the relationship between class teachers' perceptions of curriculum literacy and curriculum fidelity. The study employs a correlational survey design and includes a sample of 366 class teachers occupied in public schools under the Ministry of National Education (MoNE) in Muğla province during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The sample was selected using a simple random sampling method. Data were collected using the“Curriculum Literacy Perception Scale”developed by Keskin and Korkmaz (2021) and the“Curriculum Fidelity Scale”developed by Burul (2018). Data analysis methods included normality tests, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson moment correlation, and simple linear regression analysis. The findings revealed that class teachers' perceptions of curriculum literacy were high and curriculum fidelity were moderate level. Teachers' perceptions of curriculum literacy showed significant differences based on gender, education level, and the district and region of the school, however no significant differences were found based on seniority or graduation program. Similarly, teachers' perceptions of curriculum fidelity showed significant differences based on gender and the district and region of the school, while no significant differences were observed based on seniority, education level or graduation program. The results of the correlation analysis indicated a moderate, positive, and significant relationship between perceptions of curriculum literacy and curriculum fidelity. The simple linear regression analysis showed that curriculum literacy perceptions explained 26.5% of the variance in curriculum fidelity perceptions.