Gerontolojik sosyal hizmet perspektifinden üçüncü yaş üniversitesi eğitimlerine katılımın yaşlıların yaşam doyumu, yalnızlık ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of participation in university of third age trainings on life satisfaction, loneliness and depression levels of the elderly from the perspective of gerontological social work
  1. Tez No: 928666
  2. Yazar: YELİZ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, üçüncü yaş üniversitesi (3YÜ) eğitimine katılımın yaşlıların yaşam doyumu, yalnızlık ve depresyon düzeylerine etkisini incelemek ve gerontolojik sosyal hizmet açısından değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test-son test ve deney-kontrol gruplu deneysel alan araştırması olarak yapılmıştır. Deney grubunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Üçüncü Yaş Üniversitesi'ne (SBÜ3YÜ) 2022-2023 eğitim öğretim yılında kaydı yapılan ve araştırmaya katılma kriterlerini karşılayan 40 birey oluşturmuştur. Kontrol grubu için kartopu yöntemiyle eğitime kayıt yaptırmamış 37 birey belirlenmiştir. Toplam 73 birey ile çalışma tamamlanmıştır. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ), UCLA III Yalnızlık Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 22.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan yaşlıların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçek incelemelerinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterdiği Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri ile belirlenmiştir. Veriler analiz edilirken parametrik yöntemler kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklılıklar bağımsız gruplarda Ki-Kare testleri kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımsız grubun niceliksel sürekli verileri ise Bağımsız Gruplarda t-testi ile karşılaştırılmıştır. Grup içi ölçümlerin analizi için ise Bağımlı Gruplarda t-testi uygulanmıştır. Deney grubunun YDÖ, UCLA III yalnızlık ölçeği ve GDÖ ön test sonuçları ile son test sonuçları arasında anlamlı farklılık görülmüş, kontrol grubunun YDÖ, UCLA III yalnızlık ölçeği ve GDÖ ön test sonuçları ile son test sonuçları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Deney grubunun yaşam doyumu seviyelerinin ön teste göre son testte arttığı, yalnızlık düzeyinin son testte ön teste göre düştüğü ve depresyon düzeyinin son testte ön teste göre düştüğü görülmüştür. Kontrol grubunun yaşam doyumu, yalnızlık ve depresyon ön test- son test düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Bu araştırmanın istatistiksel sonuçlarına göre 3YÜ eğitimlerine katılım yaşlıların yaşam doyumunu arttırmış, yalnızlık ve depresyon düzeylerini düşürmüştür. Bu doğrultuda, gerontolojik sosyal hizmet perspektifinden 3YÜ eğitimlerine katılımın yaşlı refahına katkı sağladığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of participation in the University of Third Age (U3A) training on the life satisfaction, loneliness and depression levels of the elderly and to evaluate it in terms of gerontological social work. The research was conducted as experimental field research with pre-test, post-test and experimental-control groups. The experimental group consisted of 40 individuals who registered at the Third Age University of Health Sciences (SBÜ3YÜ) in the 2022-2023 Academic Year and met the criteria for participation in the study. For the control group, 37 individuals who had not registered for training were determined by the snowball method. The study was completed with a total of 73 individuals. Personal Information Form, Satisfaction with Life Scale (SWLS), UCLA III Loneliness Scale, Geriatric Depression Scale (GDS) were used as data collection tools. The data obtained in the study has been analyzed with SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the elderly participants in the study, mean and standard deviation statistics were used in the scale examinations. It was determined by Kurtosis (Kurtosis) and Skewness (Skewness) values in which the research variables showed normal distribution. Parametric methods were used while analyzing the data. The differences between the ratios of categorical variables were analyzed using Chi-Square tests in independent groups. Quantitative continuous data of two independent groups were compared with t-test in Independent Groups. For the analysis of intra-group measurements, t-test was applied in Dependent Groups. A significant difference was observed between the pre-test and post-test results of the experimental group in terms of SWLS, UCLA III Loneliness, and GDS, whereas no significant difference was found between the pre-test and post-test results of the control group for SWLS, UCLA III Loneliness, and GDS. It was observed that the life satisfaction levels of the experimental group increased in the post-test compared to the pre-test, while the loneliness level decreased in the post-test compared to the pre-test, and the depression level also decreased in the post-test compared to the pre-test. In the control group, no significant difference was found between the pre-test and post-test levels of life satisfaction, loneliness, and depression. According to the statistical results of this research, participation in U3A training increased the life satisfaction of the elderly and reduced their loneliness and depression levels. In this regard, it is possible to say that participation in U3A training contributes to the welfare of the elderly from the perspective of gerontological social work.