The relationship between academic self-concept and academic success on international students
Uluslararası öğrencilerde akademik benlik kavramı ile akademik başarı ilişkisi
- Tez No: 928967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalıĢma, uluslararası öğrencilerin akademik özsaygıları ile akademik baĢarıları arasındaki iliĢkiyi anlamayı amaçlıyor. Akademik özsaygı, öğrencilerin kendi akademik yeteneklerine duyduğu güveni ve akademik hedeflerine ulaĢabileceklerine olan inançlarını ifade ediyor. AraĢtırmada, öğrencilerin özsaygı ve akademik baĢarı düzeylerini ölçmek için güvenilir anketler kullanıldı. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerden toplanan veriler, bu iki değiĢken arasındaki iliĢkiyi görmek için analiz edildi. Sonuçlar, akademik özsaygısı yüksek olan öğrencilerin derslerinde daha baĢarılı olduklarını gösterdi. Ayrıca, öğretmen, arkadaĢ ve aile desteği ile öğrencilerin kültürel ve sosyal hayata uyum sağlamalarının akademik özsaygıyı güçlendiren önemli faktörler olduğu ortaya çıktı. Bu doğrultuda, özellikle yeni bir eğitim ve kültürel ortama alıĢmaya çalıĢan öğrencilerin akademik özgüvenlerini ve dayanıklılıklarını artırmak için öğretmenlere ve eğitim kurumlarına çeĢitli öneriler sunuldu. Bu araĢtırma, uluslararası öğrencilerin akademik baĢarılarını etkileyen psikolojik ve çevresel faktörleri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve onların potansiyellerini en iyi Ģekilde kullanabilmeleri için daha etkili destek sistemleri geliĢtirilmesine katkı sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between academic self-esteem and academic achievement among international students. Academic self-esteem refers to students‟ perceptions of their academic abilities and their confidence in achieving academic goals. The research adopts a quantitative approach, using validated instruments to measure self-esteem and academic achievement. Data was collected from a diverse group of international students and statistical analysis was conducted to assess the correlation between these variables. The results show a strong positive relationship between academic self-esteem and academic achievement, highlighting that students with a high self-concept tend to perform better academically. The study also identifies the key factors that shape academic self-esteem, including the support of teachers, peers and family, as well as the influence of cultural and social integration. Recommendations are given for educators and institutions to implement strategies that build students‟ academic confidence and resilience, especially for those transitioning to a new educational and cultural environment. This research contributes to the understanding of the psychological and environmental factors that influence academic performance, providing information to improve support systems for international students to maximize their potential.