Cinayet suçu işlemiş kadınların medyada ele alınış biçimleri
The way women who are commit murder portrayed in the media
  1. Tez No: 929010
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Psikoloji, Sosyoloji, Journalism, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; eşlerini öldürmüş olan kadınlar için medyada özellikle gazete haber başlık ve metinlerinde ne tür temsiller kullanıldığını incelemektir. Toplumsal yapının inşasında medya temsilleri önemli aktörlerden biridir. Medya temsiller aracılığıyla cinsiyet kimliklerine, rollerine, suç ve benzeri olgulara ilişkin tanımlamaları yeniden inşa eder ve pekiştirir. Kadın suçluluğu, kadının suç işleme sebepleri, toplumsal cinsiyet rollerinin yanı sıra suç işlemiş kadının medyada özellikle haberlerde ne tür temsillerle yer aldıkları araştırmanın sorularıdır. Çalışmada yüksek okuma oranlarına ve nispeten farklı siyasi görüşlere sahip olan Milliyet ve Yeni Şafak gazeteleri seçilmiştir. Böylelikle karşılaştırmalı bir analiz yapılması mümkün kılınmıştır. İki gazetenin 2000 ve 2024 yılları arasında eşlerini öldürmüş olan kadınlar hakkında yaptıkları haber başlık ve metinleri içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu analizden yola çıkılarak özellikle eşlerini öldürmüş kadınların temsiline dair genel bir tablo oluşturulmaya çalışılmıştır. İncelemenin kuramsal altyapısı, kadın suçluluğu ve gazete haberciliğindeki temsillere yönelik eleştirel bir bakış açısını yansıtmayı amaçlamıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the types of representations used in the media, particularly in newspaper headlines and texts, for women who have killed their partners. Media representations play a significant role in constructing societal structures. Through these representations, media reshapes and reinforces definitions related to gender identities, roles, and phenomena such as crime. The study explores questions related to female criminality, the reasons behind women's criminal behavior, gender roles, and how women who have committed crimes are represented in media, especially in news reports. Milliyet and Yeni Şafak newspapers, which have high readership rates and relatively diverse political views, were selected for this study. This choice enables a comparative analysis. The study involves content analysis of news headlines and texts about women who have killed their partners from these two newspapers between the years 2000 and 2024. Based on this analysis, an overall picture of the representation of women who have killed their partners is aimed to be constructed. The theoretical framework of the examination seeks to reflect a critical perspective on female criminality and media representations in journalism.