Javascript çerçevelerinin performans değerlendirmesi
Performance evaluation of javascript frameworks
  1. Tez No: 929025
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN UYGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Javascript, web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılan temel teknolojilerdendir. Artan küresel nüfus ve yükselen internet kullanımıyla, JavaScript tabanlı web uygulamalarının yüklenme süreleri düşünüldüğünde kullanıcı deneyimini geliştirmek için milisaniyeler dahi kritik bir öneme sahip hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, en popüler Javascript çerçeveleri ile gelişmekte olan Javascript çerçevelerinde 3 farklı web uygulaması geliştirilmiş ve geliştirilen uygulamaların sayfa yükleme performansları, farklı test araçları kullanılarak analiz edilmiştir. Bunun yanında web tarayıcılarının da bu performansa etkisi araştırılmıştır. Angular, tarayıcılarda gerçekleştirilen tüm testlerde en başarılı çerçeve olmuştur. Preact, iyi bir performans gösterip ikinci sırada yer alarak iddiasını doğrulayan sonuçlar vermiştir. Uygulama boyutu arttıkça Svelte, Angular'a benzer şekilde daha iyi sonuçlar göstermiştir. React ile geliştirilmiş uygulamalar, farklı tarayıcılarda test edildiğinde tamamına yakınında diğer çerçevelere kıyasla daha düşük bir performans göstererek son sırada yer almıştır. Çerçeveler bazında yapılan test sonuçları, tüm metrikler ve test araçları göz önüne alınarak değerlendirildiğinde, Google Chrome büyük çoğunlukla son sırada bulunurken Microsoft Edge az bir farkla ilk sırada gelmiştir. Bu çalışma ile web uygulama geliştirme sürecinde uygun Javascript çerçevesini seçebilme için çeşitli Javascript çerçevelerin kapsamlı bir performans değerlendirmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
JavaScript is one of the core technologies used to develop web applications. With the growing global population and increasing Internet usage, the loading times of JavaScript web applications have become critically important, as even milliseconds can significantly impact the user experience. In this thesis, three different web applications were developed using the most popular and emerging Javascript frameworks, and the page loading performance of the developed applications using JavaScript frameworks was analyzed using various testing tools. In addition, the influence of web browsers on this performance was examined. Angular emerged as the most successful framework in all the browser-based tests. Preact demonstrated better performance, securing the second position, and validating its efficiency claims. As the application size increased, Svelte showed improved performance, similar to Angular, and achieved better outcomes. The web applications developed with React performed poorly across almost all browsers, consistently ranking last on the tests. When evaluating test results across frameworks, considering all metrics and testing tools, Google Chrome was frequently ranked last, whereas Microsoft Edge took the top spot with a slight margin. In this study, a comprehensive performance evaluation of various Javascript frameworks is presented to select the appropriate Javascript framework in the web application development process.