Wolfgang Amadeus Mozart no: 26 keman sonatı üzerine çalışma kılavuzu önerisi
  1. Tez No: 929055
  2. Yazar: KAAN CAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP SİMGE ACUNAZ EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Hazırlanan bu çalışmada Barok Dönemin bitişi ile birlikte Klasik Dönemde müziğin nasıl geliştiğini, dönem geçişlerinin nasıl oluştuğunu ve bunları etkileyen akımlara, dönemlerin oluşmasında etkili olan bestecilere değinilmiştir. Müziğin soylu kesimin etkisinden çıkmaya başladığı Klasik Dönem ile ilgili detaylar üstüne çalışılarak dönemler arası farklar aktarılmıştır. Bütün müzik dönemleri boyunca birçok besteciye ilham kaynağı olan Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatından kesitlere çalışmanın ikinci bölümünde bahsedilmiş, Klasik Dönemi nasıl şekillendirdiğini ve öncülerinden biri olduğuna değinilmiştir. Erken yaşta bestelemeye başladığı sayısız eserlerden bazıları bu çalışmada listelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise çalışmanın ana konusu olan W. A. Mozart'ın 26 numaralı Keman Sonatı notasından detaylı görseller alınmış, kolaylık sağlayacak tavsiyeler ve çalışma önerilerinde bulunarak bu eseri çalışacak olan keman icracılarına bir kılavuz olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this current study, it is mentioned how music developed in the Classical Period with the end of the Baroque Period, how the period transitions occurred and the movements that affected them, and the valuable composers who were effective in the formation of the periods. The details of the Classical Period, when music began to cancel out of the noble part of people, were studied and the differences between the periods were discussed. The second part of current study covers the sections from the life of Wolfgang Amadeus Mozart, who inspired many composers throughout all musical periods and whose music has never changed in value over the years. Moreover, how he shaped this period as one of the pioneers of the Classical Period is discussed, and some of the numerous works he began composing at an early age are listed. In the third part of this thesis, detailed visuals were taken from the musical note of W. A. Mozart's Violin Sonata No. 26, which is the main subject of the study, and were presented as a guide for violinists who will study this piece by providing recommendations and study suggestions that will provide convenience.