Televizyonun çocukların siyasal toplumsallaşmalarındaki yeri
- Tez No: 92906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
185 ÖZET Bu tezde, televizyonun çocukların siyasal toplumsallaşması üzerindeki yeri tartışılmaktadır. Çocukların siyasal toplumsallaşmaları üzerinde pek çok etken olmasına rağmen, söz konusu aracın çok fazla sayıda insana ulaşması, bazı araştırmacıların televizyonu ikinci aile olarak adlandırması ve günümüzde kültürleme analizlerinin bu sihirli kutuyla özel olarak ilgilenmesi nedenleriyle televizyon çocukların siyasal toplumsallaşmalarında özel bir öneme sahiptir. Bu araştırmada da bulgulandığı gibi televizyon çocuklara siyasi ve yurttaşlık bilgileri verir. Çocukların ailelerinin çocuklar üzerinde uyguladığı kültürleme gibi televizyon da çocukları kültürler. Fakat televizyonun etkileri, çocukların yaşı, ailelerinin ekonomik ve demografik şartlan ve diğer siyasal toplumsallaşma etmenleriyle sınırlanır. Ayrıca siyasal toplumsallaşma etmenlerinin kendi alanlarında etkili olduğunu belirtmek gerekir. Örneğin, siyasal parti bağlılığında, aile, içerisinde televizyonun da bulunduğu diğer siyasal toplumsallaşma etmenlerinden daha önemlidir. Diğer yandan önemli siyasal kurum ve figürleri içeren siyasal bilginin aktarılmasında televizyon diğer etmenlerden daha önemli olmaktadır. Okul ise, yurttaşlık bilgisi aktarımında daha etkilidir. Araştırmada görüldüğü üzere, siyasal bilginin algılanmasında 12-14 yaş grubu çocuklar arasında farklar vardır. Çocuklar büyüdükçe enformasyonu o derece kolay algılamaya başlarlar. Bu nedenle televizyon, yaş etkenine bağlı olarak çocukları kültürler. Ve bu kültürleme de doğal olarak onların yaşlarına, ailelerinin ekonomik ve demografik durumlarına göre farklı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
18o ABSTRACT In this thesis, It is talked about that the television's place on children's political socialisation. Although there are lots of factor on children's political socialisation, because of the fact that this device reaches many people, that some researches call it as the second family and that today the cultivation analysiz interest in this magic box specially, television has a particular important on child's political socialisation. As found in this research, It gives political knowledge and civics to the children. It cultivates them like their family. But its effects are limited by some factors, which are their age, their family's demography and economic conditions and the other political socialisation factors. And also it is necessary to mention it that political socialisation factors are effective in their areas. For example, political party dependency is provided by child's family more than other factors in which television has. On the other hand political knowledge, in which essential political figures and institutions have, is transferred by televison much more than other factors. School is effective on civics as well. As shown in this research, there are perception differences between 12 and 14 ages children about political knowledge. The more they grow, the more they perceives the information easily. So, the television cultivates them as their ages' necessities. And this cultivation naturally becomes different as their age, their family's sosyo-economic conditions. 11C YÜKSEKÖ?RETİM KÜRÜU POKPMAMASYQM MCBOTrf