Ortaöğretim (lise 1) coğrafya derslerinin yerşekilleri ile ilgili ünitelerinin öğretiminde uygulanan yöntemler ve araç-gereçlerin kullanımına ilişkin durum tesbiti
A Research on proving the methods and materials which are used for teaching the units concerned with topography existed at geography lessons at lycee-1
- Tez No: 92909
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
80 ÖZET Araştırmanın amacı; Ortaöğretim (Lise-1) Coğrafya derslerinde yer alan yerşekilleri ile ilgili ünitelerin öğretiminde hangi yöntemlerin uygulandığı ve hangi araç- gereçlerin kullanıldığını tespit etmektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için Ankara ili merkez ilçesinde görev yapan yetmiş beş öğretmene ölçekli anket uygulanmıştır. Tüm grup için elde edilen veriler kıdem, öğrenim durumu değişkenleri açısından, Coğrafya öğretmenlerinin uyguladığı yöntemlerin ve kullandıkları araç- gereçlerin kullanılma düzeylerinin dereceleri tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre tüm grubun, aritmetik ortalamaları, frekansları.yüzdeleri, standart sapmaları bulunmuştur. Araştırmada, Coğrafya, öğretim, araç, gereç, anket, yöntem gibi tanımlar üzerinde durulmuştur. Verilerin yorumlanmasıyla öğretmenlerin büyük çoğunluğunun (%37.3'ünün) 11-15 yıl arası kıdeme sahip olduğu, öğrenim durumu bakımından incelendiğinde %85.3'ünün dört yıllık fakülte mezunu oldukları tespit edilmiştir. Verilerin analizi ile Coğrafya derslerinde kullanılan yöntemlerin kıdeme göre karşılaştırılmasında sadece, madde 1.madde 2, madde 4 ve madde 5'e verilen yanıtlar kıdeme göre farklılaşmıştır. Kıdeme göre kullanılan araç- gereçler ise sadece madde 5 madde 6'ya göre farklılaşmıştır. Diğer maddeler için böyle bir farklılık söz konusu değildir. Uygulanan yöntem ve kullanılan araç- gereçlerin kıdeme ve öğrenim durumuna göre değişip değişmediğinin tespiti için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.81 Araştırmanın sonucunda yerşekilleri ünitelerini daha iyi kavratabilmek ve yerşekilleri üniteleri işlenirken karşılaşılan güçlüklerin tespiti için öğretmen görüşlerine başvurulmuş, bu görüşlerden sonuç ve öneriler çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY The aim of this research study is to prove the methods and materials which are used for teaching the units concerned with topography existed at geography lessons at lycee 1.A scaled inquiry was practiced to seventy-five teachers at Ankara at capital county in order to attain this aim.Datas obtained for the whole group were proved in accordance with seniority.education situation variables.practiced methods and the Usage level of tused materials.Arithmetical mean value.frequency.percentage and standart deviation of the whole group were calculated according to the attained datas. The definitions like geography,education,matertial,inquiry and method were emphasized in this research study. By commenting on the datas.it's proved that a great majority of the teachers (%37,3) have a seniority between 11-15 years.When it is examined according to the education situation.it's proved that %85,3 teachers were graduated from university. Methods used at geography lessons are compared according to the seniority by analysing the datas.it's seen that there's a difference in the answers of only the first.second.third.fourth and the fifth subject according to the seniority by the results of the analysis. On the other hand ;materials.which are used according to the seniority.have a difference according to the only the fifth and the sixth subject.There's no difference for other subjects. Single way variance analysis was calculated in order to understand the variation of the practiced methods and materials according to the seniority and education situation.83 As a result of this research study.teacher's opinions were attained in order to teach the topography units and prove the difficulty when teaching the units. Results and suggestions were obtained by the help of these opinions. tC YÜKSIKÛÛKKVIM KURULJU ftQKfilOKIftffraft M«HBt