Şebnem İşigüzel'in eserlerinde mekânın dili
The language of place in şebnem Işigüzel's works
  1. Tez No: 929160
  2. Yazar: FATMANUR SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ASLAN AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Birey ve mekân arasındaki ilişki her zaman dikkat çekici bir niteliktedir; birey kendini bir mekâna ait hissetmek ister. Mekânın kendisi için özel olmasını ve bir şeyler ifade etmesini bekler. Bu beklenti ise mekân ve insan arasında bir ilişkinin doğuşuna yol açar. Mekân ve insan arasında var olan bu ilişki, edebiyata da yansımış ve kurgusal metinlerde bir inceleme konusu olmuştur. Mekânın neler söylediği ve bunu ne şekilde ifade ettiği kurmacanın önemli bir parçasını teşkil ettiği için incelenir. Şebnem İşigüzel'in eserlerinde de mekânın kurmaca içinde özel bir yere sahip olduğu ve adeta bir karakter gibi dile geldiği tespit edilmiştir. Bu tez çalışması İşigüzel'in eserlerinde mekânın anlattıklarının ve eserlerdeki karakterlere söylediklerinin çözümlenmesini amaçlar. Bu doğrultuda çalışmada, Şebnem İşigüzel'in romanlarında ve öykülerinde yer edinen mekânlar odağa alınmıştır. Çalışmada, mekânların karakterler için ifade ettiği anlamlar araştırılmış ve bunun üzerinden karakterlerin zihin dünyası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the individual and space is always striking; the individual wants to feel a sense of belonging to a space. They expect the space to be special to them and to signify something. This expectation leads to the formation of a relationship between space and the individual. This relationship between space and the individual has also been reflected in literature and has become a subject of examination in fictional texts. Since what space expresses and how it expresses it constitutes an important part of the narrative, it is studied. In the works of Şebnem İşigüzel, space holds a special place in the fiction, almost speaking as if it were a character. This thesis aims to analyze what space conveys and what it tells the characters in İşigüzel's works. In this context, the study focuses on the spaces present in İşigüzel's novels and short stories. The study investigates the meanings that spaces express for the characters, and through this, the mental worlds of the characters are explored.