Ortaöğretim düzeyinde ailelerin hanehalkı eğitim harcamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of families' household education expenditures at secondary school level
  1. Tez No: 929161
  2. Yazar: BURCU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ortaöğretimde çocuğu bulunan ailelerin yaptıkları hanehalkı eğitim harcamalarının türlerini ve miktarlarını belirlemeyi ve farklı sosyoekonomik düzeylerdeki aileler için bu harcamaların ne anlama geldiğini incelemeyi amaçlayan araştırma; nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada bulunduğu karma desenle yürütülmüştür. Araştırmada karma desen yaklaşımlarından paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu kapsamında durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile 15 ebeveyne uygulanmış görüşmeler aracılığı ile toplanmış, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Maksimum çeşitlilik sağlayabilmek için öğrencilerin farklı sınıflardan olmasına ve okulların öğrenci aldığı çevrenin sosyoekonomik özelliklerine dikkat edilmiştir. Nicel boyutta ailelerin yapmış oldukları eğitim harcamaları tür ve miktarları ile bunların bazı değişkenlere göre karşılaştırılması amacıyla tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısımdaki örneklemi Tokat il merkezindeki kamuya ait okullarda farklı sosyoekonomik düzeylerde öğrenim gören, farklı sınıf kademelerinden küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 371 öğrenci ebeveyninden oluşmaktadır. Nicel veriler anket yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerde katılımcılara çeşitli betimleyici sorularla birlikte ortaöğretimin finansmanı hakkındaki düşünceleri, eğitim hakkı konusundaki sorunlar ve bu sorunların çözümü için devletten beklentilerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yöneltilen sorulara da yer verilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemleri ve SPSS-26 paket programı kullanılarak Kruskall Wallis H testi ve Mann Whitney- U testi kullanılmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçların birbirini desteklediği görülmüştür. Buna göre ailelerin yapmış olduğu eğitim harcamaları; anne babanın eğitim düzeyi, anne-babanın meslek durumu, yaşadıkları yer ve hanenin aylık gelirine göre farklılaşmaktadır. Araştırmanın nitel bulgularına göre ebeveynlerin eğitime yükledikleri anlam sosyoekonomik durumlarına, geçmiş yaşantılarına, beklentilerine göre değişmektedir. Araştırmada ebeveynlerin önemli bir kısmının eğitime araçsal yaklaştıkları; eğitimi iyi bir gelecek, meslek ya da gelire sahip olmanın bir yolu olarak anlamlandırdıkları görülmektedir. Ayrıca ebeveynler çocuklarının eğitiminde en fazla sosyoekonomik farklılıkların ve yaşadıkları bölgelerin koşullarının sorun oluşturduğunu belirtmişlerdir. Ebeveynlerin neredeyse tümünün devletten beklentisi ise eğitimin kamusal olarak finanse edilmesi; ekonomik, bölgesel ve okullardan kaynaklı farklılıkların giderilmesidir.
Özet (Çeviri)
In the research, which aims to determine the types and amounts of household education expenditures made by families with children in secondary education and to examine what these expenditures mean for families at different socioeconomic levels, was conducted with a mixed pattern in which quantitative and qualitative research Decently coexist. Parallel pattern, which is one of the mixed pattern approaches, was used in the research. Case study design was used within the scope of the qualitative dimension of the research. The data were collected with the semi-structured interview form and the maximum diversity sampling method applied to 15 parents through interviews and analyzed with content analysis. In this direction, care has been taken to ensure that the children of the families are at different class levels, that their schools and families are at different socioeconomic levels. In the quantitative dimension, a screening model was used to compare the types and amounts of educational expenditures made by families and to compare them according to some variables. The quantitative sample of the study consists of 371 parents of students who study at different socioeconomic levels in public schools in the city center of Tokat and were determined by cluster sampling method from different grade levels. Quantitative data were collected through a questionnaire. In addition to various descriptive questions, participants were given questions to determine their thoughts about the financing of secondary education, their views on the expectations of the state regarding the use and provision of the right to education. In the analysis of the obtained quantitative data, Kruskall Wallis H test and Mann Whitney U test were used using descriptive statistical methods and SPSS-26 package program. Both quantitative and qualitative results of the research have been reached and it seems that these results support each other. In the research, the educational expenditures made by families differ according to the educational level of the parents, the professional status of the parents, the place where they live and the monthly income of the household. According to the qualitative findings of the research, the meaning given by parents to education varies according to their socioeconomic status, past lives and expectations. An important part of the instrumental approach of parents to education in the research is; it is seen that they make sense of education as a way to have a good future, a profession or an income. In addition, parents stated that socioeconomic differences and the conditions of the regions they live in pose the most problems in their children's education. The expectation of almost all parents from the state is that education should be publicly financed and economic, regional and school-based differences should be eliminated.