Erken tasarım stüdyolarında algoritmik düşünce sistemi ile bilginin dönüşüm sürecinin irdelenmesine yönelik bir model önerisi
Model proposal for examining the conversion process of knowledge with an algorithmic thinking system in early design studios
  1. Tez No: 929255
  2. Yazar: ELİF ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Mimarlık eğitiminin temelini tasarlama eylemi oluşturmaktadır. Tasarım, birden fazla düşünce biçimini ve yaratıcı yaklaşımı içinde barındıran karmaşık bir süreçtir. Daha önce çok yönlü ve soyut bir problem çözme deneyimi yaşamamış olan erken tasarım stüdyosu öğrencileri için bu karmaşık süreci anlamak ve kavramak ayrı bir zorluk teşkil etmektedir. Bu nedenle erken tasarım stüdyosu öğrencileri, herhangi bir mimarlık bilgisi alt yapıları olmadığı için kümülatif bilgi kümelerinden hangisini seçerek tasarıma başlayacaklarını veya tasarım sürecini devam ettireceklerini bilememektedir. Bu bilgiler ışığında mevcut kuramsal yaklaşımlardan yola çıkılarak bilgi, 'edinilen', 'işlenen' ve 'dönüştürülen' ana başlıklarında ve 'hermenötik analiz' ve 'palimpsest dönüşüm' ara kesitlerinde ele alınmıştır. Bilginin algoritmik düşünce sistemi ile kurgulanan tasarım sürecindeki dönüşümünün irdelendiği yeni bir model önerilmiştir. Öğrencilere tasarımlarını gerçekleştirirken önce başlangıç bilgi kümesi, süreç içerisinde de adım adım diğer bilgi kümeleri verilerek tasarım aşamaları yönlendirilmiştir. Dolayısı ile bu çalışma, erken tasarım stüdyolarında, problemin adım adım verildiği algoritmik düşünce sistemi ile kurgulanan tasarım sürecinde farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin zihninde bilginin nasıl dönüştüğünün belirlenmesini hedef almıştır. Bu çerçevede Gazi Üniversitesi Mimari Proje II dersi üç farklı eğitim öğretim yarıyılı boyunca aktif olarak takip edilmiştir. Her dönem farklı bilgi kümesi ile tasarımlarına başlayan öğrencilerin çalışmaları ve süreçleri ayrı ayrı kayıt altına alınmış, öğrencilerin izledikleri yolların ve öğrenme stillerinin değişmesi ile bilginin adımlarının nasıl farklılaştığı belirlenmiştir. Proje süreçlerini kavramlar üzerinden ilerleten öğrencilerin, çalışmalarında keşfettikleri her kavram yeni bir tasarım girdisi olmuştur. Süreç boyunca yeni kavramlar keşfedilmiş ve keşfedilen kavramlar dönüştürülerek mekanlar üretilmiştir. Öğrencilerin hangi bilgi kümesi ile başlarsa süreçte daha pozitif bir tavır sergilediği veya hangi öğrenme stiline sahip öğrencilerin hangi aşamalarda zorlandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin tasarıma başladıkları bilgi kümesi ile elde ettikleri sonuç ürüne kadar geçen süreç izlenebilir, gözlemlenebilir ve geliştirilebilir nitelikte olmuştur. Her öğrenci keşfettiği tasarım problemi sonucunda ürettiği bilgi kümelerinin dönüşümü ile özgün kavram yol haritalarını oluşturmuştur. Böylelikle bilginin dönüşüm adımlarının belirlenebildiği ve öğrencilerin hangi aşamalarda zorlanacağının öngörülebildiği algoritmik düşünce sistemine dayanan sürdürülebilir bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of architectural education is the act of design. Design is a complex process that includes more than one way of thinking and creative approach. Understanding and comprehending this complex process poses a separate challenge for early design studio students who have not previously experienced a multifaceted and abstract problem solving experience. Therefore, early design studio students do not know which of the cumulative knowledge clusters to choose from to start design or continue the design process since they do not have any architectural knowledge background. In the light of this information, based on existing theoretical approaches, knowledge is addressed under the main headings of 'acquired','processed' and 'transformed' and in the intermediate sections of 'hermeneutic analysis' and 'palimpsest transformation'. A new model has been proposed in which the transformation of knowledge in the design process constructed with an algorithmic thinking system is examined. Therefore, this study aimed to determine how knowledge transforms in the minds of students with different learning styles in the design process designed with the algorithmic thinking system where the problem is given step by step in early design studios. Within this framework, Gazi University Architectural Project II course was actively followed for three different academic semesters. The works and processes of the students who started their designs with different knowledge sets in each semester were recorded separately, and it was determined how the steps of knowledge differed with the change in the paths and learning styles of the students. Each concept discovered by the students who advanced their project processes through concepts became a new design input in their works. It was determined that the students exhibited a better attitude in the process when they started with which knowledge set. It was also determined at which stages students with which learning style had difficulty. The process from the knowledge set that the students started their design to the final product they obtained was traceable, observable and improvable. Each student has created unique concept roadmaps with the transformation of the information clusters they have produced as a result of the design problem they discovered. Thus, a sustainable model based on an algorithmic thinking system has been developed where the steps of information transformation can be determined and at which stages students will have difficulty can be predicted.